gyncen-26

Słowo „endometrioza” na dobre zagościło w naszym słowniku. Ta podstępna, trudna w leczeniu choroba przewlekła dotyka co trzeciej kobiety w wieku rozrodczym i jest jedną z głównych przyczyn niepłodności na świecie. Wciąż niewiele wiadomo o jej przyczynach, a leczenie ma charakter jedynie objawowy i bywa nieskuteczne.

Endometrioza objawy

Kiedy myślimy „endometrioza objawy”, mamy przed oczami obraz wijącej się z bólu kobiety. Faktem jest, że potworny ból w trakcie miesiączki to podstawowy objaw zaawansowanej endometriozy, ale nie jedyny. Endometrioza co to? To choroba, która towarzyszy kobietom niemal każdego dnia. Uczucie dyskomfortu i chroniczny ból w jamie brzusznej, bóle kręgosłupa w odcinku krzyżowym, wzdęcia i zaparcia to najczęściej wymieniane objawy zaraz po bolesnych miesiączkach. Warto dodać, że endometrioza w stopniu pierwszym i drugim często nie daje żadnych objawów, dlatego tak ważne są profilaktyczne wizyty u ginekologa.

Diagnozowanie endometriozy

Diagnozowanie endometriozy jest niezwykle trudne i najczęściej trafna diagnoza pada po wielu latach cierpienia. Nowoczesne aparaty usg często nie wykrywają zmian endometrialnych na jajnikach czy jajowodach i często pacjentka słyszy, że bolesna miesiączka jest normalna i taka jej uroda. Brakuje wykwalifikowanych w leczeniu endometriozy lekarzy, brakuje również badań nad tą wciąż niepoznaną chorobą. Jedynym skutecznym zabiegiem diagnozującym endometriozę jest laparoskopia, gdzie za pomocą specjalnego urządzenia lekarz może dosłownie zajrzeć do jamy brzusznej i zobaczyć wszystko dokładnie. Laparoskopia jest również zabiegiem często stosowanym w walce z endometriozą, podczas tego zabiegu usuwa się torbiele i inne zmiany. Jej skuteczność nie jest jednak potwierdzona. W zdecydowanej większości przypadku zmiany szybko nawracają.

Endometrioza i jej wpływ na płodność

Endometrioza to główna przyczyna niepłodności. Dotyka coraz młodszych kobiet, których stan zdrowia jest doskonały i które do tej pory nie skarżyły się na żadne dolegliwości. Wywołuje zaburzenia owulacji, problemy z implantacją zarodka oraz złej jakości komórki jajowe. Choroba ta powoduje również utrzymujący się stale stan zapalny organizmu, co z kolei wpływa na zwiększenie ilości komórek cytotoksycznych, które bardzo utrudniają zapłodnienie. Pacjentki z zaawansowaną endometriozą rzadko naturalnie zachodzą w ciążę i najczęściej muszą korzystać z metod zapłodnienia pozaustrojowego.

https://www.techpager.org/swiftkey-alternatives/

https://www.connectedsparks.com/a-beginners-guide-to-understanding-camera/

https://theleadingnews.com/two-hyundai-hydrogen-buses-added-to-abu-dhabis-green-bus-programme/

https://shubhapallaba.in/nija-ilakare/

https://businessnewsme.com/2024/06/03/%d8%a7%d8%aa%d8%ad%d8%a7%d8%af-%d8%a7%d9%84%d8%a5%d9%85%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d9%84%d9%84%d8%b1%d9%8a%d8%a7%d8%b6%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d9%84%d8%a5%d9%84%d9%83%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%86%d9%8a%d8%a9/

https://wiki.gta-zona.ru/index.php/%D0%A3%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA:Fea2e1fa

https://wiki.prochipovan.ru/index.php/%D0%A3%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA:Fea2e1fa

https://timeoftheworld.date/wiki/User:Fea2e1fa

https://algowiki.win/wiki/User:Fea2e1fa

https://brewwiki.win/wiki/User:Fea2e1fa

https://yogicentral.science/wiki/User:Fea2e1fa

https://dokuwiki.stream/wiki/User:Fea2e1fa

https://nerdgaming.science/wiki/User:Fea2e1fa

https://elearnportal.science/wiki/User:Fea2e1fa

https://securityholes.science/wiki/User:Fea2e1fa

https://fkwiki.win/wiki/User:Fea2e1fa

https://clinfowiki.win/wiki/User:Fea2e1fa

https://digitaltibetan.win/wiki/User:Fea2e1fa

https://theflatearth.win/wiki/User:Fea2e1fa