Dlaczego na wdrożeniu systemu ERP nie powinno się kończyć?
Wielu przedsiębiorców uważa, że wdrożenie systemu ERP, praktycznie zamyka kwestie związane z optymalizacją pracy firmy. Owszem, takie stwierdzenie jest bardzo wygodne, ale też… całkowicie błędne. Zwłaszcza, że ERP „wzrasta” wraz z jego użytkownikiem.
Aktualizacje to podstawa
Cechą systemów ERP jest ich stały rozwój, który – nawet pomimo wdrożenia – obliguje jego użytkowników do wprowadzania ciągłych poprawek i zmian. W związku z tym, ze struktura ERP jest dopasowana do indywidualnego charakteru firmy, wprowadzane zmiany również będą generowane na zasadzie konsultacji.
Część ze wspomnianych aktualizacji nie ma jednak związku z profilem firmy, lecz… charakterystyką wybranego oprogramowania. Dotyczy to zwłaszcza tych aktualizacji, które zawierają w sobie różnego rodzaju łatki bezpieczeństwa. W ten sam sposób trzeba rozumieć aktualizacje służące do odświeżenia interfejsu systemu.
Kontakt ze specjalistą
Samo Wdrożenie systemu ERP to nie wszystko! Konieczne jest również jego umiejętne dostosowywanie nie tylko do specyfiki pracy w przedsiębiorstwie, ale też do aktualnych przepisów. Dlatego tak ważne jest, by system ten dawał możliwość skonsultowania się ze specjalistą związanym z tym projektem. W tym przypadku forma kontaktu może być dowolna.
Specjalista ów – pełniący rolę swoistego „opiekuna Klienta” – doradzałby mu w zakresie bieżącego optymalizowania systemu ERP i dostosowywania go do potrzeb finalnego użytkownika. Proces ten mógłby być realizowany np. poprzez instalację dodatkowych, w pełni funkcjonalnych modułów.
Naprawa…
Systemy ERP również mogą ulegać awariom. I choć są one zaprojektowane jako w pełni samodzielne, niezawodne rozwiązania, to wprowadzane moduły i implementowane zmiany mogą w jakiś sposób (czasowo) utrudnić funkcjonowanie systemu. Jego szybka naprawa jest sprawą pierwszorzędną!
Podsumowując, kwestia optymalizacji pracy firmy nie kończy się wyłącznie na wdrożeniu systemu ERP. Równie ważne jest to, aby platforma ta była wciąż optymalizowana, gdyż w przeciwnym razie szybko straci swój potencjał.