Opieka nad dzieckiem – jakie rozwiązanie wybrać?

Gdy po urlopie macierzyńskim kobieta planuje powrót do pracy, pojawia się kwestia związana z dalszą opieką nad dzieckiem. Komu powierzyć codzienne zajmowanie się maluchem?

Dziadkowie

W Polsce wsparcie babci czy dziadka to jedna z najczęściej wybieranych form opieki nad dzieckiem. Mnóstwo rodzin decyduje się na to rozwiązanie, kierując się rozmaitymi powodami. Przede wszystkim istotne jest zaufanie i pewność, że maluch będzie pod najlepszą opieką ludzi, którzy go kochają i zrobią dla niego wszystko. Dziecko znające dziadków od urodzenia nie musi też przyzwyczajać się do ich obecności, dzięki czemu odpada problem adaptacji i oswajania.

Wielu zwolenników tego rozwiązania podkreśla również ważną rolę starszego pokolenia w życiu i wychowaniu malucha. Budowanie więzi i silnej relacji rodzinnej to z pewnością niezwykle istotna sprawa. Nie jest tajemnicą, że często znaczenie mają tu także kwestie finansowe. Dziadkowie, będący już na emeryturze, zazwyczaj zajmują się wnukiem nieodpłatnie, traktując to jako pomoc własnym dzieciom wracającym na rynek pracy.

Opiekunka do dziecka

Choć przejęcie opieki nad wnukiem przez dziadków ma wiele zalet, to nie zawsze jest możliwe. W takim wypadku idealną opcją jest niania. Na zatrudnienie opiekunki do dziecka decyduje się wiele osób, zwłaszcza tych, którzy posiadają pociechy w wieku poniżej trzech lat. Niania daje gwarancję indywidualnej opieki i pełnej kontroli, co zwiększa bezpieczeństwo malucha i pełne skupienie na jego potrzebach. Taka opcja pozwala też na łatwiejsze nawiązanie bliższego kontaktu między zatrudnioną osobą a jej podopiecznym.

Stała Opiekunka do dziecka to bez wątpienia bardzo wygodne rozwiązanie również z logistycznego punktu widzenia. Niania dojeżdża na miejsce i zwykle chętnie zgadza się za dodatkową opłatą na nadgodziny lub pracę w weekendy, gdy rodzice chcą np. wyjść do znajomych. Przy opiekunce ograniczone jest też ryzyko częstego łapania infekcji, jak ma to miejsce w grupie dzieci.

Żłobek

Trzecia popularna forma zapewnienia dziecku opieki po powrocie rodziców do pracy to placówka edukacyjna. Maluchy, które nie ukończyły trzech lat, mogą uczęszczać do żłobków lub prywatnych klubików, natomiast dzieci pomiędzy trzecim a szóstym rokiem życia zapisywane są do grup przedszkolnych.

Placówka ma swoje minusy – m.in. zwiększenie ryzyka zarażania się chorobami oraz brak możliwości stuprocentowego poświęcenia uwagi jednemu podopiecznemu. Na pewno jednak żłobek to również mnóstwo atutów. Dziecko ma zapewnione codzienny kontakt w grupie rówieśniczej i profesjonalne zajęcia edukacyjne pod okiem wykwalifikowanego personelu, co sprzyja jego rozwojowi i socjalizacji.