Dlaczego warto wybrać węgiel workowany?

Nadal w wielu domach piece opalane są węglem, pomimo coraz gorszej sławy tego surowca opałowego. Prawda jest jednak taka, że ilość generowanego smogu zależy w dużej mierze od jakości wykorzystywanego węgla. Właśnie dlatego warto wiedzieć jak kupić dobry surowieć i dlaczego warto stawiać na węgiel paczkowany.

Na co wpływa kaloryczność węgla?

Węgiel będący w sprzedaży różni się nie tylko ceną i wielkością granulatu. O jakości węgla będą decydowały inne, o wiele ważniejsze parametry. Jednym z nich jest kaloryczność, to od niej zależy ile ciepła będzie można z takiego węgla wygenerować. Zwykle najbardziej kaloryczny jest koks, a najmniej kaloryczny miał.

Nie oznacza to jednak, że zawsze należy kupować węgiel o najwyższej dostępnej kaloryczności, powinna być ona zawsze dostosowana do rodzaju pieca. Wysokokaloryczny węgiel będzie droższy, potrzebuje też dostępu do dużej ilości powietrza podczas spalania. Co za tym idzie, w nieprzystosowanym do tego piecu nie wykorzystamy potencjału, za jaki zapłacimy.

Dlaczego wiele osób kupuje węgiel latem?

Wilgotność węgla jest drugim kluczowym parametrem, na który koniecznie należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Pewien zasób wody zawsze będzie znajdował się w węglu, jednak optymalna wilgotność wynosi około 10-12%. Węgiel ze złego źródła lub źle przechowywany będzie jednak o wiele bardziej wilgotny, co za tym idzie część swojej wilgotności będzie musiał przeznaczyć na odparowanie wody, zamiast na ogrzewanie naszego domu.

Właśnie dlatego wiele osób kupując opał wybiera lato, suche i upalne okresy. Zwłaszcza jeśli kupują węgiel luzem. Dzięki temu mają większą szanse, że otrzymany surowiec opałowy będzie miał optymalną wilgotność. Oczywiście takie działanie sprawdza się tylko wtedy, gdy mamy odpowiednio suche miejsce do przechowawcami opału do zimy.

Dlaczego warto postawić na węgiel workowany?

Coraz więcej osób stawia na węgiel paczkowany. Takie rozwiązanie ma co najmniej dwie zalety. Kluczową z nich jest fakt, że węgiel workowany nie traci swoich właściwości. Nie trzeba się m.in. obawiać tego, że stanie się bardziej wilgotny.

Węgiel w workach to też możliwość zamawiania przez Internet. To często możliwość zakupu opału za lepszą cenę, lub lepszej jakości, niż ten, jaki można otrzymać w najbliższym składzie węgla.

Wiele osób docenia jeszcze jedną zaletę węgla paczkowanego. Przy takim sposobie przechowywania w kotłowni zwyczajnie jest czyściej i mniej pyłu węglowego wnoszone jest później do części mieszkalnej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.