Kiedy udać się na ultrasonograf dopplerowski?
Choroby układu krążenia należą do schorzeń cywilizacyjnych – coraz większa liczba osób musi borykać się z ich objawami i problemami dla całego organizmu. Istnieje wiele przyczyn, na które składa się dieta, styl życia czy nawet wykonywana praca. Gdy zaczynają się problemy warto przeprowadzić pełną diagnostykę, aby sprawdzić co jest ich przyczyną i jak najszybciej wdrożyć kompleksowe leczenie. Dzięki temu można spodziewać się całkowitego wyleczenia dolegliwości, a także zniwelowania ich wpływu na funkcjonowanie.
Pierwsze objawy chorób układu krążenia
Za pierwsze objawy chorób układu krążenia uznaje się długotrwałe i męczące bóle głowy, często połączone z zawrotami. Ze względu na brak dostatecznego dotlenienia krwi w mózgu można zauważyć również problemy z koncentracją. Innym z objawów, które często są bagatelizowane jest chłód dłoni i stóp w sytuacjach, gdy jest to nieuzasadnione lub gdy długo pozostaje się w bezruchu. Nie zawsze objawy są tak trudne do stwierdzenia, w przypadku bardziej zaawansowanych problemów z układem krążenia do wizyty u lekarza powinny skłonić: duszności, kołatanie serce czy bóle w klatce piersiowej. Wystąpienie takich objawów nie świadczy zawsze o chorobie, jednak lepiej zweryfikować to odpowiednimi badaniami.
Ultrasonografia dopplerowska – kiedy udać się na badanie?
Ultrasonograf dopplerowski to sprzęt, którego celem jest zweryfikowanie drożności dużych i małych naczyń krwionośnych. To pomocny test, gdy chodzi o badanie skłonności do miażdżycy czy zakrzepicy. Lekarz pierwszego kontaktu po wykonaniu podstawowych badań oraz wdrożeniu leczenia może wystawić skierowanie na test jakim jest ultrasonografia dopplerowska, aby pogłębić diagnostykę.
Cel badania wykorzystującego ultrasonograf dopplerowski
Ultrasonografia doppler wykorzystywana jest do diagnozowania miażdżycy w obrębie kończyn, wyszukiwania przewężeń na dużych naczyniach krwionośnych w okolicy serca, ale również do sprawdzania funkcjonalności naczyń krwionośnych w obrębie innych narządów wewnętrznych.