Klinika flebologii
W ostatnich latach powstało kilka bardzo wąskich dziedzin medycyny, które koncentrują się na jednym układzie czy jednym organie. Wydawać by się mogło, że dla jednego narządu w ciele czy jednego układu nie warto inwestować w rozwój odrębnego segmentu medycyny. Nic bardziej mylnego: schorzeń i dolegliwości w jednym tylko miejscu w ciele może być tak dużo i mogą być tak poważne, że medycyna musi się rozwijać w tych kierunkach.
Tętnice i żyły
Każdy człowiek zna lokalizację oraz funkcję żył oraz tętnic. Niewielu jednak wie, że schorzenia związane z układem żylnym są bardzo powszechne i jednocześnie bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Dziedziną medycyny, która koncentruje się wyłącznie na tych chorobach jest flebologia. Klinika flebologii czy instytut flebologii to wciąż obcobrzmiące hasła i niewiele osób kojarzy je żyłami, limfą czy tętnicami. Tymczasem flebologia od wielu skutecznie diagnozuje i leczy zakrzepicę żył głębokich, żylaki kończyn dolnych, żylaki odbytu czy tzw. nieestetyczne pajączki, które pojawiają sie na łydkach czy udach.
Pacjenci kliniki flebologia
Klinika flebologii przyjmuje obecnie pacjentów w każdym wieku. Dzisiejszy tryb życia sprawia, że coraz młodsze osoby mają problem z układem żylnym i trafiają do specjalistów z zaawansowanymi objawami choroby. Zbyt późne rozpoznanie zakrzepicy czy żylaków spowodowane jest tym, że często winą za opuchnięte kostki czy łydki oraz uczucie zmęczenia i ciężkości nóg obarczamy szybkie tempo życia oraz uciążliwą, ciężką pracę. Zbyt późne zdiagnozowanie schorzeń układu żylnego prowadzi do wydłużenia leczenia i wielu nieprzyjemnych dolegliwości.
Diagnozowanie i leczenie flebologiczne
W diagnozowaniu i leczeniu chorób układu żylnego wykorzystuje się najnowsze techniki i precyzyjne urządzenia. Jednym z nich jest badanie ultrasonograficzne, tzw. USG Dopplera, które z niewiarygodną precyzją wykrywa bardzo wczesne zmiany chorobowe. Metody leczenia są głównie małoinwazyjne: leczenie laserem, echoterapia, ultradźwięki, masaż i drenaż limfy Techniki te mają głównie na celu usprawnić krążenie krwi i limfy. Warto również wspomnieć o skleroterapii i miniflebektomii, których zadaniem jest skuteczne usunięcie naczyń w układzie krwionośnym.