Preparaty do żywienia pozajelitowego dla dorosłych i dzieci
Są schorzenia, które uniemożliwiają człowiekowi naturalne trawienie pokarmów w przewodzie pokarmowym. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu były one równoznaczne ze śmiercią. Dziś mamy preparaty do żywienia pozajelitowego, które można stosować przez całe życie. Co powinniśmy wiedzieć na temat tego rodzaju preparatów?
Jakie cechy musi spełniać preparat do żywienia pozajelitowego?
Preparaty do żywienia pozajelitowego są alternatywą dla przyjmowanych w naturalny sposób pokarmów. Z tego względu muszą one zawierać wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu składniki – wodę, węglowodany, tłuszcze, białko, witaminy i minrały.
Żeby preparat do karmienia pozajelitowego spełniał swoje funkcje, jego składniki muszą być dobrane do potrzeb konkretnego pacjenta. Wyborem preparatu zajmuje się lekarz prowadzący. Bardzo ważne jest, żeby produkt taki był jałowy, przechowywany w sterylnym środowisku, gdyż częstym problemem ludzi żywionych pozajelitową są infekcje związane z niedostateczną dbałością o higienę.
W przypadku których schorzeń stosuje się środki do żywienia pozajelitowego?
Preparaty służące do żywienia pozajelitowego stosowane są we wszystkich schorzeniach, w których układ pokarmowy nie jest w stanie przyjmować wszystkich wymaganych substancji odżywczych z pokarmów spożywanych tradycyjnie. Zaliczamy do nich wary rozwojowe, niektóre rodzaje nowotworów, chemioterapię i radioterapię (tylko u wybranych pacjentów).
Wskazaniem do przepisania preparatu do żywienia pozajelitowego jest poparzenie układu pokarmowego, zaburzenie wchłaniania jelitowego, ciężkie przypadki anoreksji i bulimii, operacje na układzie pokarmowym, okres okołooperacyjny, a także sytuacja, gdy pacjent przebywa w śpiączce.
Jak wygląda życie osoby karmionej w ten sposób?
Początkowo pacjent, który nie może normalnie spożywać pokarmów karmiony jest w szpitalu. Lekarze podają mu preparaty (bezpośrednio do krwi), które zawierają od 60 do 80 procent węglowodanów, a także od 20 do 40 procent tłuszczów. Żywienie pozajelitowe początkowo trwa długo, gdyż chory jest podłączony do kroplówki przez większą część doby.
Z czasem możliwe jest wyjście do domu i samodzielnie przeprowadzenie karmienia dojelitowego. Wówczas ma ono miejsce w nocy, gdy chory śpi. W dzień natomiast możliwe jest normalne funkcjonowanie.
Preparaty do żywienia pozajelitowego dostępne są w ofercie Grupa Anmar