Roślina lecznicza – dziurawiec pospolity
Dziurawiec pospolity to bylina, która rośnie na polach, polanach, skrajach lasów oraz na terenach miejskich. Jest znany już od starożytności dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom.
Dziurawiec pospolity — opis
Dziurawiec pospolity, inaczej zwany dziurawcem zwyczajnym, jest rośliną wieloletnią, osiąga wysokość 70 cm. Jego łodyga jest sztywna i rozgałęzia się na samej górze. Ziele posiada charakterystyczne liście z wypustkami, które zawierają olejki eteryczne. Właśnie od tych liści pochodzi nazwa rośliny. W okresie kwitnienia na szczycie łodygi można zobaczyć charakterystyczne żółte kwiaty.
Dziurawiec kiedy zbierać — najlepszy okres na zbiory
Dziurawiec zwyczajny kwitnie latem w okresie od czerwca do września, to najlepszy czas na zbiory rośliny. W trakcie zbiorów ścina się górną część rośliny wraz z kwiatami, nad powierzchnią ziemi powinna zostać część rośliny. Następnie należy wysuszyć ziele, najlepiej rozłożyć je w przewianym i zacienionym miejscu. Można także powiązać je w niewielkie „bukieciki” i powiesić we wspomnianym miejscu. Nie należy zbierać roślin, które już przekwitły.
Dziurawiec zastosowanie — kiedy stosować roślinę?
Dziurawiec pospolity jest rośliną lecznicą i właśnie z tych właściwości słynie.
Osoby cierpiące na choroby skórne cenią sobie właściwości antybakteryjne, antyseptyczne i ściągając rośliny. Dziurawiec łagodzi stany zapalne skóry, wspomaga leczenie ran i zakażeń skórnych. Wszelkie zmiany ropne i trądzikowe należy przemywać wacikiem nasączonym w ekstrakcie z dziurawca.Ziele doskonale wspomaga pracę układu trawiennego. Ma działanie rozkurczowe, dlatego zaleca się jego stosowanie w przypadku bólu menstruacyjnego lub bólu żołądka. Łagodzi także stany zapalne jelit czy dwunastnicy.W przypadku stanów lękowych lub depresji specjaliści zalecają stosowanie dziurawca pospolitego. Właściwości uspokajające, jakie posiada ziele mogą pomóc w trakcie leczenia nerwicy lub stanów lękowych. Tutaj zaleca się stosowanie wyciągu z rośliny, a nie naparu. Ziele można stosować także w celu łagodzenia objawów menopauzy lub zespołu napięcia przedmiesiączkowego.