Paralizatory bez zezwolenia i na odległość – co to jest?

Coraz więcej osób ma większą świadomość i bardziej dba o swoje bezpieczeństwo. Niestety, coraz częściej słyszy się o zagrożeniach i przestępstwach. Coraz większą popularnością cieszą się sklepy, które sprzedają urządzenia do samoobrony.

Samoobrona:

Najczęściej wśród asortymentu sklepów sprzedających akcesoria do samoobrony są pałki teleskopowe, puszki z gazem pieprzowym w postaci sprayu lub żelu, który jest bezpieczniejszy podczas stosowania), pistolety hukowe oraz paralizatory, które rażą prądem. Są to przedmioty, które potrafią skutecznie ogłuszyć napastnika, ale jednocześnie są również względnie bezpieczne w użyciu. Na przykład paralizatory na odległość dzięki zastosowaniu haczyków, które podczas naciśnięcia, wystrzeliwują i zahaczają się o ubranie napastnika, nie potrzebują bliskiego kontaktu tak aby chwilowo zdezorientować osobę atakującą. Obecnie niemal każdy sprzęt służący do samoobrony jest bardzo dyskretny i wyglądem nie przypomina groźnego przedmiotu, wyjątkiem jest tu pistolet hukowy.

Paralizator bez zezwolenia czy ze zezwoleniem?

Najbardziej proste modele paralizatorów dostępne są bez zezwolenia, co oznacza że można je w łatwy sposób nabyć w Polsce – zarówno w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Każdy paralizator bez zezwolenia cechuje się niskim napięciem, dzięki czemu jest bezpieczny. Jednak nie zaleca się ich używać w okolicy klatki piersiowej. Mocniejsze urządzenia pozostają na wyposażeniu służb mundurowych i wydawane są za specjalną zgodą – policja czy na przykład straż ochrony kolei wyposażona jest w lasery, które są w stanie ogłuszyć osobę, zwykłe paralizatory na odległość jedynie ją mocno zdezorientują, co pozwoli na wyswobodzenie się i wezwanie pomocy. Stosowanie laserów często staje się tematem debat publicznych, ponieważ ich używanie może doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu czy życiu, a czasem motyw ich użycia jest niejasny.

Niezależnie od sprzętu, na który decyduje się klient, warto zapoznać się z instrukcją prawidłowego ich stosowania oraz konserwacji, która zapewni dłuższy czas użytkowania. Należy jednak pamiętać, że często już samo zobaczenie narzędzia do samoobrony przez napastnika jest wystarczającym straszakiem – broń hukowa w ciemności przypomina prawdziwy pistolet lub rewolwer, zaś paralizator jest uznawany za dużo groźniejszy.