Jak dostać skierowanie na badania prenatalne na NFZ?
Okres ciąży może być najpiękniejszym czasem w życiu. Jednak nierzadko wiąże się on z dużą dawką stresu. Mówi się, że kobieta w stanie błogosławionym nie powinna się denerwować – jednak znacznie łatwiej w tym przypadku się to mówi, niż robi. Setki badań i ciągła niepewność potrafią spędzić sen z oczu nawet najbardziej wyluzowanej mamie.
Dlaczego warto wykonać badania prenatalne na NFZ?
Każda przyszła mama chce mieć pewność, że jej dziecko rozwija się prawidłowo. Podczas regularnych badań USG lekarz prowadzący obserwuje maluszka i jest w stanie sprawdzić jego stan ogólny. Warto jednak pod koniec pierwszego 1 trymestru wykonać badania prenatalne na NFZ bądź prywatnie. Badania te są dokładniejsze i skupiają się na pomiarze nieco innych parametrów. Mianowicie, obejmują one na przykład wykonanie testu PAAP-A, który z kolei określa prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z mutacją genetyczną w obrębie chromosomów, taką jak na przykład trisomię 21 chromosomu (powodującą Zespół Downa).
Kto może otrzymać skierowanie na Badania prenatalne NFZ?
Niestety nie każdy może zapisać się na bezpłatne badania prenatalne NFZ refunduje je wyłącznie w określonych przypadkach. Trzeba dostać specjalne skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę (musi być to gabinet ginekologiczny państwowy).Skierowanie na badanie prenatalne NFZ otrzymują kobiety po ukończonym 35 roku życia. Również te, które urodziły wcześniej dziecko z mutacją genetyczną. Kiedy jakaś kobieta była już wcześniej w ciąży i z niejasnych przyczyn ją utraciła, również wtedy lekarz może zadecydować o konieczności pogłębienia diagnostyki przy kolejnej ciąży. Również jeśli w poprzednich ciążach występowały podejrzenia abberacji chromatycznej, czyli jakiejkolwiek zmiany w obrębie chromosomów – ich struktury czy ilości. Jeśli w regularnym badaniu USG przezierność karkowa wyjdzie zbyt wysoka, to również ciężarna może zostać skierowana na badanie prenatalne NFZ.
Prywatne badania prenatalne
Jeśli nie ma przesłanek do wykonania u ciężarnej badania prenatalnego na NFZ, wówczas kobieta może zdecydować się poddać takiej diagnostyce we własnym zakresie. Niestety, tego typu testy są dość kosztowne. Pełna diagnostyka kosztować może nawet kilka tysięcy złotych.