Kleje metakrylowe – co warto o nich wiedzieć?
Kleje metakrylowe stanowią specjalną grupę klejów, które idealnie nadają się do szybkiego łączenia tworzyw. Głównie stosowane są przy tworzywach sztucznych.
Co warto wiedzieć o klejach metakrylowych?
Kleje metakrylowe to wyjątkowa linia produktów. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, bez większego problemu i specjalnego przygotowania są w stanie łączyć ze sobą powierzchnie wykonane z poliwęglanu, laminaty, PMMA (czyli po prostu plexi), ABS, a nawet metali. Klej metakrylowy w przeciwieństwie do wielu pokrewnych mu produktów, oznacza się dużą wytrzymałością na temperatury robocze, sięgające nawet poziomu 130°C. Ponadto ich wytrzymałość może wynosić maksymalnie 300 km/cm².
Gdzie najczęściej stosowane są kleje metakrylowe? Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości będą niezawodne w mechanice, a szczegółowo rzecz ujmując w budowie samochodów osobowych, pojazdów ciężarowych, autobusów czy pojazdów osobowych. Klej metakrylowy będzie przydatny również przy budowie łodzi czy efektownie wyglądających podświetlanych reklam. Nie ma również przeszkód ku temu, by stosować go do łączenia płyt formowanych.
Jakie materiały można łączyć klejem metakrylowym?
Kleje metakrylowe powstają na bazie modyfikowanego metakrylanu metylu (MMA). Ich zastosowanie pozwala na uzyskanie mocnego połączenia, odpornego na działanie wilgoci czy temperatury.
Zastosowanie kleju metakrylowego będzie szczególnie cenne przy łączeniu materiałów takich jak:
– stal,
– stal nierdzewna,
– miedź,
– cynk,
– aluminium,
– ferryt,
– szkło,
– twarde tworzywa sztuczne.
Jakie są zalety klei metakrylowych?
Dzięki zastosowaniu metakrylowych klejów możliwe jest równomierne rozłożenie obciążenia na całej klejonej powierzchni. W efekcie tego naprężenia są optymalnie rozłożone, co daje ochronę i materiału i spoiwa przed uszkodzeniem. To najlepszy klej, który pozwoli na skuteczne uszczelnienie miejsc potencjalnego wycieku cieczy czy gazów.
Klej metakrylowy nie oddziałuje na klejone powierzchnie, a co za tym idzie nie doprowadza do jej zniszczenia (np. poprzez odbarwienie). Ponadto dzięki dużej elastyczności, przy formowaniu można nadawać mu różne kształty, jednocześnie zmniejszając jego ciężar.