Podstawowe narzędzie współczesnej medycyny

Współczesna medycyna nie przestaje nas zaskakiwać swoim postępem, jednak istnieją pewne rozwiązania, stosowane od stuleci, bez których nie powiódłby się nawet najprostszy zabieg. Są to szwy chirurgiczne, dzięki którym możemy w bezpieczny i skuteczny sposób zabliźnić przeróżne rany i uszkodzenia tkanki.

Nici chirurgiczne na przeróżne rodzaje ran

Nie tylko powierzchowne rozcięcia kwalifikują do szycia. Szew chirurgiczny, dzięki odpowiednio dobranym materiałom jest w stanie scalić przeróżne tkanki i narządy. Właśnie dlatego powstał podział na szwy chirurgiczne rozpuszczalne (wchłanialne) i nierozpuszczalne (niewchłanialne). Jeżeli po zagojeniu się rany i zrośnięciu tkanki możliwe jest usunięcie szwów, stosuje się te nierozpuszczalne. W innych przypadkach najlepiej jest użyć nici chirurgicznej rozpuszczalnej, co pozwoli swobodnie rozpuścić się jej w miejscu szycia.

Odpowiednia metoda szycia ran

Wbrew pozorom nie istnieje jedna metoda szycia ran za pomocą szwów chirurgicznych. To, która akurat zostanie użyta do wykonania szycia, zalety w dużej mierze od lokalizacji miejsca wymagającego opatrzenia, rozległości rany, jej stanu pod kątem zakażeń oraz indywidualnego wyboru stylu szycia przez chirurga. Doświadczony lekarz potrafi dobrać nić chirurgiczną tak, aby skutecznie złączyć tkanki i zminimalizować ryzyko blizny w późniejszym czasie rekonwalescencji.

Jakość wykonania i rodzaj tworzywa

Szew chirurgiczny może być wykonany z różnych tworzyw. Wspominając wcześniej, podzielić je można na rozpuszczalne i nierozpuszczalne. Tym samym świadczy to o materiale, z którego nici chirurgiczne zostały wykonane. Mogą one być bawełniane (wchłanialne), a nawet metalowe (niewchłanialne). W zabiegach wymagających zszycia ran, w przypadku których doszło do zakażenia lub martwicy, proces szycia poprzedzony jest czasem na wstępne zagojenie rany bądź też usunięcie obumarłych tkanek.

Szycie ran jako najlepsza metoda naprawcza tkanki

Szwom chirurgicznym zawdzięcza się niesamowite właściwości umożliwiające prawidłowe połączenie naruszonej bądź rozciętej tkanki. W cięższych przypadkach, kiedy to niektóre organy wewnętrzne wymagają stabilnego i dłuższego podtrzymania, konieczne okazuje się zastosowanie szwa chirurgicznego nierozpuszczalnego (na przykład w zabiegach sercowo-naczyniowych). Ma to na celu odpowiednie zespolenie tkanek wymagających leczenia oraz skuteczną metodę powrotu do zdrowia.