Dlaczego warto zdecydować się na wentylację grawitacyjną?
Sprawny obieg powietrza w budynku to absolutna podstawa. Ważne jest, aby układ spełniał szereg restrykcyjnych norm, które warunkują komfort oraz bezpieczeństwo osób przebywających w obiekcie. Dużym zainteresowaniem cieszy się wentylacja grawitacyjna, która zapewnia wiele zalet. Jest ona zwana również naturalną – wynika to z faktu, że działa ona w oparciu o tzw. efekt kominowy. Za efektywną pracę odpowiada różnica gęstości powietrza wewnętrznego oraz zewnętrznego.
Samoczynna praca
Wentylacja grawitacyjna działa samoczynnie, co jest jej niezaprzeczalną zaletą. Właśnie dlatego dominuje ona w budownictwie jednorodzinnym. Oczywiście zakres zastosowań jest o wiele większy. Ciągłość pracy sprawia, że użytkownicy nie muszą monitorować działania układu, ani wykonywać żadnych czynności.
Oczywiście wentylacja grawitacyjna nie sprawdzi się absolutnie w każdym miejscu. Istotne jest przestrzeganie przepisów prawa. Omawiany system nie może zostać wdrożony w przypadku kotłów o zamkniętym obiegiem spalania. Z wentylacji grawitacyjnej można korzystać w miejscach, gdzie istnieje ryzyko wycieku gazu, czyli np. w łazience oraz kuchni.
Optymalna cena
Jeszcze kilka lat temu koszt wykonania wentylacji grawitacyjnej był dość wysoki, jednak wszystko się zmieniło! Osoby, które posiadają ograniczony budżet powinny wiedzieć, ze cena wykonania opisywanego systemu znajduje się na uczciwym poziomie.
Obecnie nie wykonuje się kanałów wentylacyjnych z cegły. Oczywiście, jest to możliwe, jednak znacząco podnosi koszt realizacji przedsięwzięcia. Chętnie stosuje się gotowe elementy systemowe, które są tanie, a jednocześnie niekłopotliwe w montażu.
Bezgłośna praca
Za atut wentylacji grawitacyjnej uznawana jest także bezgłośna praca. Ma to szczególne znaczenie w budynkach mieszkalnych, gdzie wygoda codziennego życia powinna znajdować się na najwyższym poziomie. Nie trzeba obawiać się uciążliwych hałasów, które mogłyby zostać wygenerowane przez przepływające powietrze. System wentylacji grawitacyjnej jest wyjątkowo cichy.