Kiedy wykonuje się przeszczep włosów?
Większość osób przeszczepiających włosy cierpi na łysienie androgeniczne. Jednakże nie jest to jedyna przyczyna, dla której ludzie ci poddają się temu zabiegowi. Istnieje bowiem wiele innych schorzeń, które są powodem, dla którego warto zdecydować się na ten zabieg.
Po urazie, po problemie
Przeszczep włosów stosuje się często po różnego rodzaju urazach. Ich skutkiem jest często miejscowe łysienie, które może trwać do końca życia. Uszkodzona mechanicznie tkanka nie jest w stanie doprowadzić do wzrostu włosów, w związku z czym dochodzi do jej przeszczepu. Metoda ta jest w tym przypadku bardzo skuteczna.
Do przeszczepu może również zostać skierowany pacjent, który ma uraz pooperacyjny. Rana po zabiegu lub po operacji jest bardzo często na tyle głęboka, że uniemożliwia wzrost włosów. Również i w tym przypadku przeszczep wydaje się najskuteczniejszym rozwiązaniem w walce z łysieniem.
Stany zapalne i oparzenia
Do przeszczepu może też zostać zakwalifikowana osoba, która cierpi na różne stany zapalne skóry głowy. Oczywiście nie można zapominać o tym, aby przed zabiegiem całkowicie wyeliminować ów stan. W przeciwnym razie przeszczepiona tkanka również zostanie objęta stanem zapalnym.
To samo dotyczy oparzeń. Jeśli skóra została silnie i głęboko oparzona, to prawdopodobnie przez dłuższy czas nie będą na niej wzrastać włosy. Przeszczep włosów to w takich sytuacjach jedyna droga do odzyskania przynajmniej częściowego zarostu w miejscu łysienia. Oczywiście dużo zależy tu od rodzaju i głębokości oparzenia.
Napromieniowanie
Choć w medycynie rzadko dochodzi do takich przypadków, to przeszczep włosów wykonuje się również po miejscowym napromieniowaniu skóry. Działanie pierwiastków promieniotwórczych może doprowadzić nie tylko do miejscowej utraty owłosienia, ale też do zniszczenia kosmków włosowych. W takiej sytuacji przeszczep do jedyne rozwiązanie.
Reasumując, przeszczep to zabieg stosowany nie tylko w przypadku łysienia androgenicznego. To dla wielu osób jedyne rozwiązanie, dzięki któremu można uniknąć przykrych konsekwencji utraty włosów. W końcu są one naturalną ozdobą człowieka.