Jak przebiega leczenie żylaków powrózka nasiennego?
Wielu mężczyzn cierpi z powodu żylaków powrózka nasiennego. Potocznie ta choroba nazywana jest żylakami jąder i niestety przez długi czas schorzenie to może nie dawać objawów. Żylaki powrózka nasiennego leczenie w jaki sposób przebiega?
Żylaki powrózka nasiennego — czym jest ta choroba?
Powrózek nasienny jest strukturą anatomiczną, w której skład wchodzi nasieniowód, żyła jądrowa, mięśnie i tętnica jądrowa. Żylaki powrózka nasiennego nie są chorobą, a jedynie objawem choroby, której przyczyną jest niewydolność żylna. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, to może dojść do uszkodzenia aparatu zastawkowego, który prowadzi do powstania żylaków moszny.
Najczęściej żylaki powrózka nasiennego pojawiają się po jednej stronie jąder. W przeważającej ilości przypadków jest to lewa strona. Niestety bardzo często ta przypadłość nie daje żadnych objawów przez długi czas. Warto zatem regularnie się badać, aby szybko zdiagnozować to schorzenie i zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.
Żylaki powrózka nasiennego a płodność
Wszystkie schorzenia, jakie występują w obrębie jąder, mogą mieć większy lub mniejszy wpływ na płodność. W przypadku żylaków powrózka nasiennego niestety takie problemy również występują. Jeśli żylaki są duże, to mogą nawet uszkodzić jądro, które w konsekwencji straci swoją objętość.
Niepłodność dotyka przy tej przypadłości około 30 do 40 procent mężczyzn. Niekiedy może dojść nawet do zaniku jądra. W przypadku występowania żylaków temperatura w jądrach wzrasta o mniej więcej 2 stopnie, a więc plemniki stają się mniej ruchliwe. Żylaki wpływają też na produkcję plemników i obniżają poziom testosteronu we krwi. To może wpłynąć też poważnie na ogólne samopoczucie i popęd seksualny.
Żylaki powrózka nasiennego leczenie
Jeśli żylaki nie są duże i nie powodują dyskomfortu lub bólu, to najczęściej na początku lekarz zaleca obserwację i wstrzymanie się z podjęciem leczenia. Oczywiście pacjent musi być pod stałą kontrolą i opieką lekarza.
W przypadku, gdy mężczyzna odczuwa ból lub jest problem z płodnością, to wówczas wymagana jest operacja. Wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym przy użyciu techniki laparoskopowej lub mikrochirurgicznej. Podczas operacji powiększone naczynia są podwiązywane.