Bezpieczne czekanie
Wielu z nas korzysta z komunikacji publicznej. Dotyczy to zarówno mieszkańców dużych miast, jak i mniejszych miejscowości. Aby takie podróżowanie dobrze przeżyć i wspominać bez uszczerbku dla zdrowia, dobrze jest spełnić kilka podstawowych warunków. Do tych najważniejszych należy z pewnością miejsce oczekiwania na przyjazd pojazdu, którym mamy jechać.
Czekanie w komforcie
Czas naszej podróży może wiązać się z różnymi warunkami atmosferycznymi, w zależności od pory roku. Pogoda może przecież często niemile zaskoczyć i nawet pokrzyżować plany. Jednak dobrym i powszechnym rozwiązaniem jest odpowiednia ochrona, w którą zaopatrzone są różnego rodzaju przystanki. Najczęściej spotykaną jej formą bywa wiata. Jest to konstrukcja, złożona z trzech ścian – jednej tylnej szerszej oraz dwóch bocznych węższych – oraz daszku. Zbudowane są one z materiałów plastikowych, zazwyczaj dosyć odpornych na czynniki zewnętrzne. Wewnątrz znajduje się miejsce do siedzenia w postaci jednej lub dwóch ławek. Powinien tam być powieszony aktualny rozkład jazdy autobusów czy tramwajów oraz inne przydatne informacje.
Jakie wiaty przystankowe?
Odpowiedni dobór rodzajów wiat zależy od kilku czynników, przede wszystkim od miejsca, w którym dane wiaty przystankowe mają być ustawione. Uzależnione jest to zwłaszcza od wielkości danego przystanku, ilości oczekujących pasażerów czy intensywności ruchu drogowego. Możliwości wyboru są zazwyczaj dość duże i można dokonać optymalnej selekcji w tym zakresie. Warto szczególnie zwrócić uwagę na jakość materiału, z którego skonstruowana jest dana wiata. Jej solidność i odporność na czynniki mechaniczne, np. chuligańskie wybryki ma decydujący wpływ na wytrzymałość i długość użytkowania. Dotyczy to również miejsc do siedzenia. Dzięki temu funcje ochronne takiej wiaty są zachowane i może ona jak najlepiej służyć korzystającym z niej. To także miejsce, na którego ścianach umieszcza się reklamy i ogłoszenia oraz będące obiektem działań artystycznych. Stanowi tym samym ważne źródło dochodów, informacji i swoją obecnością w specyficzny sposób wpisuje się w krajobraz otoczenia.
Czasem wiaty stanowią miejsce nieoczekiwanych spotkań czy przeczekania burzy, opadów deszczu lub śniegu. Dobrze, jeśli dba się o przystanki, ich czystość oraz porządek wewnątrz i w najbliższym otoczeniu oraz niezbędne naprawy.
Obok głównego przeznaczenia wiat przystankowych jako miejsca czekania i przesiadek warto pamiętać też o innych, wyżej wymienionych aspektach korzystania z tych przydatnych konstrukcji.