Co warto wiedzieć o maszynach do szycia?

Maszyna do szycia to w zasadzie proste urządzenie, które ułatwia wykonywanie czynności krawieckich. Planując zakup maszyny, warto wcześniej zapoznać się z jej funkcjami i możliwościami. Dzięki temu można dostosować maszynę do własnych potrzeb i umiejętności.

Rodzaje maszyn do szycia

Najpopularniejsze maszyny do szycia to maszyny mechaniczne, równocześnie są najtańsze. Dobrej jakości maszynę mechaniczną można kupić od 300 do 1000 zł. Cena rośnie wraz z ilością funkcji maszyny. Dla osób początkujących w zupełności wystarczy maszyna z niższej półki. Jeśli krawiectwo sprawia nam przyjemność i szyjemy dużo, warto zainwestować w bardziej zaawansowany model.

Osoby, które szyją dużo i wykonują usługi odpłatne, powinny wybrać maszyny elektroniczne, które znacznie ułatwiają jej ustawienie i przyśpieszają szycie. Wszystkie funkcje można wcześniej ustawić za pomocą ekranu LCD, co znacznie ułatwia pracę.

W profesjonalnych firmach krawieckich wykonujących długie serie ubrań stosowane są maszyny do szycia komputerowe. Wbudowany komputer zapamiętuje nawet do 100 wzorów, jest to szczególnie ważne w przypadku zdobienia tkanin.

Funkcje maszyny do szycia

Nawet najprostsza maszyna musi posiadać kilka funkcji, które umożliwiają szycie. Każda maszyna szyje ściegami prostymi i zygzakowymi (kilka do wyboru). Bardzo ważna jest możliwość regulowania ich szerokości i długości. Funkcja szycia do tyłu pozwala na zakończenie ściegu, później nie będzie się pruł. Większość maszyn posiada ruchomą stopkę z możliwością regulacji stopnia docisku w zależności od rodzaju materiału. Przydatna będzie także funkcja nawlekania i pozycjonowania igły.

Bardziej zaawansowane maszyny do szycia oferują także możliwość szycia overlockiem, ściegiem krytym, równoległym, możliwość obrabiania dziurek do guzików.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie maszyny?

Wybierając maszynę do szycia, należy zwrócić uwagę na jakość jej wykonania. To ona w głównej mierze decyduje o komforcie pracy. Większość części powinna być wykonana z metalu, plastikowe zębatki szybciej się wycierają.

Dobra maszyna do szycia, to przede wszystkim maszyna dostosowana do potrzeb osoby szyjącej. Nie ma sensu kupowanie drogiej maszyny, jeżeli jej możliwości nie będą wykorzystywane.