Czym jest druk sublimacyjny?

Ludzie coraz częściej podkreślają swój styl poprzez różne stylizacje oraz nadruki na koszulkach, bluzach. Wiele osób chce podkreślić swój jedyny i niepowtarzalny wygląd. Popularnym sposobem na to stał się druk sublimacyjny, który jest nowoczesną metodą umieszczania rozmaitych graficznych i tekstowych obrazów na danej rzeczy.

Druk sublimacyjny – proces powstawania

Trzeba wiedzieć, że sublimacja druk to względnie nowa technologia nakładania różnych ilustracji na przedmioty i ubrania. Jest ona wieloetapowym procesem, dlatego też warto dowiedzieć się o niej więcej. Pierwszym krokiem w realizacji druku sublimacyjnego jest wydrukowanie interesującej nas ilustracji lub tekstu na specjalnym papierze transferowym. Warto przy tym pamiętać o rozmiarze tego druku i jego rozdzielczości, szczególnie, jeśli mamy do czynienia z tak zwaną grafiką rastrową.

Kolejnym etapem powstawania tego typu druku jest nałożenie go na dany przedmiot. Sublimacja druk to inaczej druk pośredni, czyli zmienia on swoje położenie. Najpierw jest nakładany na papier transferowy, a potem na wyznaczoną rzecz. Do tej czynności jest potrzebna specjalna prasa, nazywana termotransferową. Za pomocą dużego nacisku i wysokiej temperatury druk sublimacyjny jest przenoszony, jako gaz do struktury podłoża drukowego. I tak oto powstaje druk, który jest trwały, ponieważ nie jest on nałożony tylko na zewnętrzną stronę np. materiału, ale również przenika do jego włókien.

Gdzie najlepiej sprawdzi się sublimacja druk?

Ta metoda nakładania grafiki lub tekstu sprawdzi się w wielu branżach, firmach oraz u klientów indywidualnych. Druk sublimacyjny można odcisnąć na koszulkach, plecakach, czapkach, obrusach, kubkach, naczyniach itd. Ta metoda drukowania jest innowacyjna i daje bardzo ciekawe efekty. Dzięki niej można wyrazić siebie lub umieścić logo na wielu różnych przedmiotach i tak reklamować działalność gospodarczą.

Sublimacja druk a ekologia?

Ten rodzaj druku jest niewątpliwie przyjazny zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska naturalnego, co jest jego dużą zaletą. Barwniki sublimacyjne są wytwarzane na bazie wody, a nie tak jak inne, do których wykorzystuje się rozpuszczalnik. Dzięki tej technologii każdy może mieć i nosić ubrania z tego typu nadrukiem, jest on nieszkodliwy dla zdrowia.