Druk sublimacyjny – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Druk sublimacyjny ze względu na szereg zalet z pewnością będzie zdobywał coraz większą popularność. Koszulki wykonane w tej technice są tanie, nadruk jest wysokiej jakości oraz nie ulega łatwo uszkodzeniom. Ponadto, ta technologia pozwala na wykonanie w pełni spersonalizowanych ubrań, a chęć wyróżnienia się i pokazania swoich pomysłów i zainteresowań jest tym, czego wielu potencjalnych klientów oczekuje. Stąd już tylko krok od świetnego pomysłu na prezent. Dlatego warto wiedzieć i rozumieć, jak wygląda cały proces wykonania koszulki oraz jakie materiały są potrzebne.

Sublimacja druk – przebieg całego procesu

W celu zrozumienia, jakie urządzenia i materiały są konieczne do wykonania nadruku sublimacyjnego, najpierw trzeba mieć świadomość jak wygląda cały proces oraz co należy wykonać w kolejnych krokach. Pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiedniej grafiki. Tutaj wystarczy nam pomysł i komputer z dowolnym oprogramowaniem graficznym, choć należy pamiętać, że odpowiednie przygotowanie obrazu jest kluczowe dla uzyskania świetnego finalnego efektu. Możemy użyć choćby CorelDraw czy już legendarnego Photoshop’a.

Jeżeli mówimy o zdjęciu, które chcemy wykorzystać wykonując nasz nadruk sublimacyjny musimy pamiętać o odpowiedniej rozdzielczości w kontekście tego, jak chcemy wyskalować nasz obraz. W lepszej sytuacji będziemy, jeżeli zastosujemy grafikę wektorową, gdyż tę możemy dowolnie skalować bez wpływu na finalną jakość.

Mając przygotowaną grafikę musimy nanieść ją na tzw. papier transferowy, który posłuży do przeniesienia obrazu na materiał koszulki. Z tego powodu druk sublimacyjny funkcjonuje również pod pojęciem druku pośredniego. Papier transferowy musi zostać pokryty specjalnym rodzajem farby. Po tym etapie przechodzimy do prasy termotransferowej, w której umieszczamy papier wraz nadrukiem oraz ubranie na którym chcemy umieścić nadruk sublimacyjny. Proces kontrolowany jest poprzez nacisk, czas i temperaturę. Parametry zazwyczaj dobiera się do konkretnego materiału i zastosowania. Po tym etapie możemy się już cieszyć z wykonanego zadania.

Nadruki sublimacyjne – jaki sprzęt jest niezbędny?

Komputer z odpowiednim oprogramowaniem pozwoli nam na obróbkę grafiki. Oczywiście, im bardziej zaawansowany program tym większe możliwości, ale najprostsze nadruki można wykonać przy zastosowaniu najprostszego sprzętu.

Przygotowaną na komputerze grafikę należy wydrukować na papierze do sublimacji. Można zastosować drukarkę atramentową, ale należy mieć świadomość, że nie może ona używać w trakcie druku wysokiej temperatury. Drukarki, które są przystosowane do opcji sublimacja druk są zazwyczaj sprzedawane wraz z oprogramowaniem, które ułatwia żonglowanie paletą barw tak, aby grafika została odwzorowana jak najwierniej. W tym etapie używamy specjalnego tuszu lub żelu sublimacyjnego.

Następnie konieczne jest użycie termoprasy, która pozwoli na przeniesienie wydruku na koszulkę. Ponadto przyda się papier termoodporny, który ułatwi przeprowadzenie procesu tak, aby chronić elementy prasy przed zabrudzeniami oraz izolować warstwy materiału na który nakładamy tusz.

Druk sublimacyjny możemy również wykonać na podkładkach na mysz, ceramice i wielu innych gadżetach.