Jak odnieść sukces w branży transportowej

Aby dobrze zarabiać na transporcie osób, nie trzeba kupować kilku samochodów i zatrudniać do każdego kierowcy. Rynek otwarty jest także na osoby działające w pojedynkę. Wynajem busa z kierowcą może być dobrym pomysłem na biznes, choć nie każdy i nie zawsze odniesie ogromny sukces.

Od czego zacząć budowanie firmy transportowej?

Do świadczenia usług wynajmu busa z kierowcą potrzebny jest dobry samochód. Można go kupić lub wziąć w leasing. Jeśli biznes się powiedzieć i pojawią się chętni na Wynajem busa z kierowcą, raty same będą się spłacać.

Warto zainwestować w auto, w którym można przewozić spory bagaż. Dzięki temu, choć może nie od razu, będzie można wozić ludzi na dłuższe wakacje, nawet takie zagraniczne.

Standardem jest dziś klimatyzacja. Poza tym pasażerowie, szczególnie na dłuższych trasach, chętnie skorzystają z możliwości podładowania telefonu lub komputera. Wielu kierowców inwestuje też w mobilny router i udostępnia pasażerom internet.

Jakie prawo jazdy musi posiadać kierowca busa?

Aby prowadzić busa przewożącego 9 osób wraz z kierowcą wystarczy prawo jazdy kategorii B. Taki bus to pojazd ważący do 3,5 t., dlatego prowadzenie go nie wymaga posiadania specjalnych uprawnień.

Poza prawem jazdy kierowca musi posiadać także licencję transportową. Ta wydawana jest przez Główny Inspektor Transportu Drogowego (GITD) na czas określony od 2 do 50 lat.

Osoba, która ubiega się o licencję transportową musi mieć certyfikat kompetencji zawodowych, czyli przejść odpowiedni kurs. W dużych firmach transportowych wystarczy jedna licencja dla wszystkich pojazdów i kierowców. Jeśli ktoś działa samodzielnie, licencję musi zdobyć dla siebie.

Gdzie szukać klientów na wynajem busa z kierowcą?

Poszukiwania klientów najlepiej rozpocząć na rynku lokalnym. Warto dodawać ogłoszenia na portalach internetowych, które są popularne w okolicy.

Poza tym można rozpocząć współpracę z miejscowym biurem podróży, które organizuje wycieczki lub zakładami pracy, w których czasem potrzebny jest kierowca z własnym busem.