Jakie wpisać umiejętności w CV i liście motywacyjnym?

Poszukiwanie pracy nie jest prostym zadaniem – czasami telefon milczy po spotkaniach lub sam proces rekrutacyjny trwa długo. Pracodawcy oceniają kandydatów na podstawie dokumentów aplikacyjnych, dlatego warto dołożyć wszelkich starań do ich wyglądu, ale i treści.

Najczęstsze błędy w CV:

Bardzo często osoby poszukujące pracy popełniają kilka podstawowych błędów. Jednym z nich jest wysyłanie dokładnie tego samego CV do każdego pracodawcy. Warto poświęcić kilka dodatkowych chwil, aby bardziej dopasować je do aktualnego ogłoszenia na przykład wymieniając odpowiednie umiejętności w CV. Nie trzeba wpisywać wszystkich poprzednich stanowisk, a zwłaszcza tych, które niewiele wnoszą do życiorysu i nie są związane z danym stanowiskiem, bo były to prace typowo studenckie czy dorywcze. Wyjątkiem jest niewielkie doświadczenie, wówczas lepiej uzupełnić swoje CV tak, aby nie było puste. Podsumowując dokumenty aplikacyjne warto przygotować do konkretnego ogłoszenia, tak aby zawrzeć jak najwięcej informacji wymaganych w ogłoszeniu, pomijając mniej istotne doświadczenie zawodowe.

Umiejętności miękkie i twarde:

Umiejętności można podzielić na miękkie oraz twarde. Twarde są to umiejętności, które są udowodnione na przykład skończonym kursem czy studiami, a więc można je łatwo zweryfikować. Może być więc to znajomość programów graficznych, wiedza z odpowiedniego obszaru zawodowego, ale również znajomość języka obcego.

Bardzo często w ogłoszeniach pracodawcy posługują się poziomami biegłości językowej według Rady Europy, czyli od poziomu A1 do C2. Umiejętności miękkie w odróżnieniu od twardych są trudne do udowodnienia, dotyczą więc cech charakteru, usposobienia i umiejętności interpersonalnych. Może to być na przykład zdolność negocjacji, łatwe nawiązywanie kontaktów z innymi osobami czy zdolność do pracy w stresie. Bardzo często to są umiejętności uniwersalne, które można wykorzystać na wielu stanowiskach.

Jakie wpisać umiejętności w CV i liście motywacyjnym?

Tworząc CV pod konkretne stanowisko warto skupić się na wyeksponowaniu odpowiednich umiejętności, zarówno tych miękkich, jak i twardych. Warto dodatkowo o nich wspomnieć w liście motywacyjnym, jeśli jest wymagany. Należy zacząć od tych najbardziej wymaganych: na przykład znajomości języka czy konkretnego programu.

Przy tworzeniu CV można skorzystać z wielu gotowych kreatorów, jednak warto przed wysłaniem przeanalizować je pod kątem oferty, na którą się opowiada. To zwiększy zainteresowanie, gdyż najbardziej pożądane cechy, których poszukuje pracodawca zostaną odpowiednio podkreślone.