Palety ładunkowe – co warto o nich wiedzieć?

Procesy zachodzące w firmie oraz pomiędzy dostawcami i odbiorcami powinny przebiegać szybko i bezbłędnie. Jest to możliwe dzięki skonstruowaniu odpowiedniego łańcucha dostaw. Istotnym elementem jest wybór właściwych, spełniających wszystkie normy palet ładunkowych, które usprawnią logistykę i całą pracę.

Paleta ładunkowa – podstawowe informacje

Paleta ładunkowa jest to podniesiona platforma, najczęściej drewniana, na której układa się produkty. Służy ona do transportowania towarów w różnych gałęziach przemysłu. Jej kształt i wymiary są tak zaprojektowane, aby można ją było podnosić przy pomocy wózków widłowych. Aby palety były jak najbardziej uniwersalne, ich rozmiary zostały ustandaryzowane. Ułatwia to planowanie transportu czy organizowanie miejsca w magazynach. Dokładne, standardowe wymiary to 1000 × 1200 mm (ISO) oraz 800 × 1200 mm (CEN). Palety wykorzystywane są jako sztywne podłoże, na którym można umieszczać drobniejsze opakowania. W znaczny sposób ułatwiają i podnoszą komfort działań związanych z logistyką. Palety euro EPAL mają ładowność do 1500 kilogramów, nadają się więc do transportowania dużego obciążenia.

Paleta ładunkowa – z czego jest wykonana?

Jak już wspomniano wcześniej, najczęściej używane są palety ładunkowe drewniane. Aktualnie są jednak powoli wypierane przez palety plastikowe. Cechy plastiku takie jak wytrzymałość czy odporność na promieniowanie ultrafioletowe są ich niezaprzeczalnym atutem. Wykonane z najlepszych materiałów palety plastikowe pozwalają na długą i bezpieczną eksploatację. Na rynku można znaleźć również palety metalowe czy styropalety. Te drugie znajdują zastosowanie w branży farmaceutycznej czy elektronicznej. Kolejny typ to palety kartonowe. Są bardzo lekkie i nie posiadają drzazg, które mogą uszkodzić produkty, które są na nich przewożone. Nie nadają się one natomiast do ramowych regałów paletowych.

Rodzaje palet ładunkowych

Oprócz tworzywa z jakiego jest wykonana paleta ładunkowa, można wyróżnić wiele typów ze względu na budowę. Wybór uzależniony jest od specyfikacji branży, w której dana paleta jest wykorzystywana. Najbardziej rozpowszechnionym typem palet ładunkowych są palety EUR (EPAL). Produkowane są one według ściśle określonych norm jakościowych. Kolejny typ to skrzyniopalety. Często wykorzystuje się je w procesach technologicznych jako kompletne opakowania transportowo-magazynowe. Są bardzo stabilne i wytrzymałe. Inne rodzaje palet to palety zamknięte, palety typu Stringer czy palety Bearer.