Skup starych monet – miejsce, w którym można zarobić

Skup starych monet to coraz bardziej atrakcyjne rozwiązanie inwestycyjne. Nierzadko słyszymy o pobitych rekordach, jeśli chodzi o cenę sprzedaży zabytkowej monety lub banknotu. Nasze pieniądze chętnie odkupią wyspecjalizowane sklepy.

Zarabianie monetami

Stare, pozornie nic nie warte monety, mogą być nie lada gratką dla kolekcjonerów. Często płacą oni niebotyczne kwoty za unikatowe, stare, metalowe pieniądze. Coraz bardziej popularne stają się skup złotych monet i skup monet ze srebra. Dzieje się tak po części z chęci zainwestowania swoich środków pieniężnych w numizmaty, które będzie można odsprzedać znacznie drożej w późniejszym terminie.

Obecnie na rynku jest wiele sklepów internetowych i stacjonarnych, oferujących skup starych monet. Dotyczy to również wykupywania banknotów, książek i medali.

Szeroka oferta

Większość placówek i portali zajmujących się numizmatami ma w swojej ofercie bogaty wachlarz usług. Wśród nich możemy znaleźć związane stricte ze starymi pieniędzmi, takie jak skup monet ze srebra, skup złotych monet, banknotów, a nawet starych akcji i obligacji. Oprócz tego wycenią oni wartość posiadanych pozycji. Często nie trzeba nawet wychodzić z domu. Profesjonalne portale oferują wstępne rozeznanie wartości zbiorów za pomocą wysłanych do nich zdjęć. Prostota i wygoda w czystej postaci.

Skupy przeprowadzają także aukcje, na których można zarobić atrakcyjne pieniądze, zgodne z ceną rynkową zbioru. Dotyczy to szczególnie rzadszych monet, które są trudne w jednoznacznej wycenie.

Co stanowi, że moneta jest wartościowa?

Wycena wartości monet jest skomplikowana, przede wszystkim dlatego, że nie istnieją jasne reguły określania ceny numizmatów. Najwięcej warte są monety i banknoty pochodzące z budowanej wcześniej kolekcji. Równie ważny jest stan zachowania egzemplarza. Jeśli jest on w nieuszkodzonym stanie (po którym od razu widać, że nie „pałętał się” gdzieś po domu), to możemy oczekiwać za niego wyższej ceny.

Wiele skupów starych pieniędzy zaznacza sobie, że chce nabyć monety w stanie „oryginalnym”. Jeśli moneta lub banknot są w jakiś sposób brudne, to nie należy ich czyścić lub ukrywać zabrudzeń (na przykład ścierając gumką pieniądze papierowe). Takie egzemplarze tracą na wartości.

Oczywiście istotnym czynnikiem warunkującym wartość pieniądza jest jego unikatowość, historia lub kruszec z jakiego został wykonany. Kupowane są nie tylko monety z dawnych czasów. Równie atrakcyjne są monety kolekcjonerskie, wybijane przez mennicę na jakąś specjalną okazję.