Zalety węglika spiekanego

Recykling to pojecie powszechnie już znane. Dzięki niemu możemy odzyskać wiele materiałów, które można ponownie użyć do produkcji nowych artykułów. Recykling przyczynia się przede wszystkim do ochrony środowiska, ale ma także wymiar finansowy. Skup materiałów wtórnych jest opłacalny, przykładem może być skup węglika spiekanego.

Węglik spiekany – cenny materiał narzędziowy

Cięcie metalu wymaga narzędzi niezwykle twardych i ostrych. Do lat 30-tych XX w. w tym celu wykorzystywany był głównie diament. Ze względu na cenę surowca, narzędzia produkowane z jego dodatkiem były bardzo drogie. Z powodzeniem zastąpił go węglik spiekany. Za węglik spiekany cena była znacznie niższa, co przełożyło się na cenę narzędzi.

Węglik spiekany wytwarzany jest metodą metalurgii proszkowej. Podstawowym materiałem jest sproszkowany wolfram, tytan lub chrom, które charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością. Mieszane są ze sproszkowanym węglem oraz spoiwem, którym najczęściej jest nikiel, żelazo lub kobalt. Mieszanka poddana sprasowaniu pod wpływem wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia uzyskuje właściwości podobne do diamentu.

Węglik spiekany znalazł zastosowanie przede wszystkim w produkcji narzędzi do obróbki metali i drewna, ale także w przemyśle zbrojeniowym, chemicznym i w medycynie.

Węglik spiekany skup

Narzędzia z końcówkami z węglika spiekanego są tanie i trwałe, jednak po pewnym czasie stają się tępe. Ich ostrzenie jest nieopłacalne ze względu na koszty. Bardziej opłacalny jest zakup nowych wierteł lub frezów. Koszt narzędzi może obniżyć skup węglika spiekanego. Prowadzą go skupy złomu specjalizujące się w skupie metali kolorowych i rzadkich.

Za węglik spiekany cena oferowana przez skupy jest całkiem atrakcyjna. Waha się od 50 do 60 zł za kilogram. Przy większych ilościach skup oferuje odbiór na własny koszt, co oznacza dodatkowe korzyści.

Węglik spiekany skup przyjmuje przede wszystkim płytki wieloostrzowe do narzędzi stolarskich i tokarskich, płytki do wierteł i pił oraz narzędzi górniczych. Niektóre skupy oferują przyjmowania także mniejszych elementów.

Zarówno sprzedaż jak i skup węglika spiekanego jest opłacalna. Niewiele jest materiałów wtórnych, które w skupie uzyskują tak wysoką cenę.

Dodatkową korzyścią jest oczywiście ochrona zagrożonego środowiska, która wymaga nie tylko radykalnych działań, ale przede wszystkim świadomości ekologicznej na każdym poziomie.