Jak optymalizować pracę sprzątaczy w biurze?

Praca osób sprzątających w biurze jest tak samo ważna, jak praca innych zatrudnionych osób. No cóż bez nich prawdopodobnie „korpo-książęta” utonęliby we własnych śmieciach. Jak zatem sprawić, że praca przy sprzątaniu będzie przebiegała jeszcze sprawniej i wymagała mniej wysiłku? Oto kilka podstawowych porad.

Sprzęt ma znaczenie

Niezwykle istotne znacznie ma dobrze dobrany sprzęt. Najbardziej podstawowy zestaw do sprzątania, który jednak w zupełności wystarcza do sprzątania biura składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest odpowiedni wózek wraz z wyposażeniem. Znajduje się na nim wszystko (oprócz odkurzacza), co będzie używane podczas sprzątania – od zestawu mopów, po worki na śmieci i odpowiednio certyfikowaną chemię. Wózek pozwala na łatwe i czyste przenoszenie wszystkiego co niezbędne w pracy pomiędzy różnymi sektorami sprzątanej przestrzeni.

W skład zestawu do sprzątania wchodzi jeszcze jedna rzecz. Jest to odpowiednio dobrany do warunków odkurzacz. Musi się on charakteryzować dużą wydajnością, a więc niezbędna jest maksymalna moc i pojemność zbiornika. Taki odkurzacz wykonuje codziennie ogromną pracę, a więc jakość urządzenia powinna zapewniać mu trwałość. Zdecydowanie złym pomysłem jest oszczędzanie na odkurzaczu. Najczęściej kończ się to koniecznością zakupu nowego.

Odpowiednie dobrane ekipy to podstawa

Nawet jednak najlepszy zestaw do sprzątania nie zastąpi ludzi. Aby skutki były widoczne i trwałe, niezbędna jest duża doza zaangażowania w pracę. Zdecydowanie każdy może nauczyć się sprzątać, ale wymaga to pewnej dozy skrupulatności i poważnego podejścia do dość monotonnej pracy. Nie każdy posiada te cechy, więc dobry pracownik to skarb.

Skarb, który należy szanować. Nie jest łatwo zastąpić kogoś kto potrafi i lubi sprzątać. Nowy pracownik na pewno nie będzie tak efektywny, jak ten już sprawdzony. Choćby dlatego, że nie zna pomieszczeń firmy. Warto więc zadbać o to, by osoby sprzątające w naszej firmie dostawały zawsze stawkę nieco wyższą niż u konkurencji i by czuły się docenione.

Podejście wszystkich pracowników jest ważne

Zwłaszcza z tym ostatnim często jest problem. Często młodzi pracownicy nie czują, że muszą mieć szacunek do osób sprzątających i ich pracy. Dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia edukacja, ale i wymagania w tym zakresie.

Aby pomieszczenia firmy zawsze były czyste nie wystarczy nawet najlepszy serwis sprzątający. O porządek muszą na co dzień dbać wszyscy zatrudnieni. Warto więc zadbać o to, by pracownicy wykształcali w sobie właściwe nawyki i odpowiednie podejście do tematu.