Kasetony sufitowe – warto czy nie?

Kasetony sufitowe

Przez niektórych uważane są za szybki i estetyczny sposobów wykończenia sufitu. Dla innych są synonimem złego gustu. Kasetony sufitowe wzbudzają wiele dyskusji. Czy zatem warto montować je w swoim domu?

Sufit możemy wykończyć zwykłym tynkiem albo gładzią. Możemy wykonać także sufit podwieszany. Do dyspozycji mamy także kasetony sufitowe, które dostępne są w sklepach w wielu ciekawych wzorach do wyboru.

Czy warto zdecydować się na kasetony sufitowe do swojego domu? Jakie są ich główne zalety i wady? Ile za nie zapłacimy?

Dlaczego wybieramy kasetony sufitowe?

Przede wszystkim kasetony sufitowe wybierane są ze względu na estetykę – dzięki nim można uzyskać interesujący rezultat zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i tych o klasycznej aranżacji.

Oprócz funkcji estetycznej kasetony stosowane są także w innych celach. Pozwalają na maskowanie nierówności, ubytków oraz uszkodzeń sufitu, bez konieczności dodatkowego tynkowania nawierzchni. Dzięki nim możemy również uzyskać większą izolację pomieszczenia, ponieważ kasetony sufitowe styropianowe dobrze chronią przed ucieczką ciepła.

Plusem jest też łatwy montaż na klej – możemy wykonać go również samodzielnie.

Kasetony sufitowe – rodzaje i ceny

Najbardziej popularne to białe kasetony styropianowe na sufit – wykonane z lekkiego styropianu EPS gładkiego albo w różne wzory. Są też najtańsze, ponieważ za jeden metr kwadratowy takiego materiału zapłacimy zwykle około 6-10 złotych.

Oprócz tego w sprzedaży znajdziemy kasetony sufitowe wykończone malowaniem oraz powłokami z tłoczonych tworzyw sztucznych. Mogą wówczas imitować drewno albo gustowne sztukaterie. Za metr kwadratowy materiału możemy zapłacić nawet około 20 złotych i więcej zależnie od typu kasetonów.

W sprzedaży znajdują się głównie kasetony o rozmiarach 50×50 cm, ale spotkamy też kasetony sufitowe 60×60 cm.

Jak wykorzystać kasetony sufitowe w aranżacji wnętrza?

Najczęściej kasetony styropianowe na sufit umieszczane są na całości sufitu – w miejscach, w których kaseton sufitowy nie mieści się, jest przycinany. Ze względu na zastosowanie styropianu przycięcie kasetonów jest łatwe i szybkie.

Można jednak wykorzystać je na inny sposób, na przykład zamontować je jedynie na środku pomieszczenia, pozostawiając przy ścianach wolną przestrzeń. Atrakcyjny efekt uzyskamy szczególnie wtedy, gdy kasetony sufitowe będą grubsze i bogato tłoczone.

Zatem kasetony 50×50 cm i kasetony sufitowe 60×60 cm to ciekawy pomysł na wykończenie wnętrza urządzonego zarówno w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Co więcej, takie materiały wcale nie będą kosztowały nas sporo!