Sauna − odrobina wygody dla każdego
Wynalazek z północy. Na pomysł odpoczynku w miejscu, gdzie jest ciepło i wilgotno wpadli Finowie. Idea sprawdziła się w praktyce i znalazła naśladowców na całym świecie. Pogoda w naszej szerokości geograficznej szczególnie jesienią i wczesną wiosną nie rozpieszcza i sauna może być lekarstwem na chandrę i zimowy niedobór światła słonecznego.
1. Jak zrobić w domu saunę?
Sauna fińska do domu i jej trzy podstawowe rodzaje
a) sauna mokra − temperatura między 70 a 90 °C przy wilgotności 25–35%
b) sauna sucha − temperatura sięga stu stopni a wilgotność 10%
c) sauna ziołowa − temperatura nie przekracza 70 °C, a wilgotność 65%.
2. Sauna z pełnym wyposażeniem
Sauny fińskie do domu wymagają odpowiedniej oprawy. Najważniejszy elementem wystroju jest piec. Do domów zaleca się piece z zasilaniem elektrycznym. Piec wymaga precyzyjnego sterowania. Dla mniejszych lokalizacji poleca się stosowanie generatorów pary. Do sauny na wolnym powietrzu można zastosować tradycyjny piec opalany drewnem.
Oprócz podstawowego wyposażenia warto zadbać o potrzebne drobiazgi takie jak:
− termometr
− wskaźnik wilgotności
− stągwie na wodę z czerpakami
− podgłówki drewniane
− miotełki z suszonych witek
− osłony tekstylne na plecy.
3. Oferta handlowa dla samodzielnych
W saunach fińskich do domu jest dość duża ilość elementów. Jednak dla chcących się wykazać jest dostępna oferta producentów do samodzielnego montażu.
4. Sauna na zdrowie
Korzystający z sauny rzadziej lub nawet w ogóle nie chorują. Każdemu posiadaczowi dwie sesje w tygodniu pozwolą zachować zdrowie w niesprzyjających warunkach pogodowych jesienią i wczesną wiosną, kiedy najbardziej jesteśmy narażeni na zachorowania.
Sauna fińska do domu pozwoli zaktywizować siły organizmu odpowiedzialne za obronę przed drobnoustrojami. Wysoka temperatura atmosfery sauny działa sprawczo jako wyzwalacz produkcji białych krwinek. Organizm zachowuje się jak podczas infekcji z podwyższoną temperaturą wywołaną obecnością drobnoustrojów.
Efekt jest wywołany przegrzaniem. Blisko 100 °C w saunie rozgrzewa skórę do ponad 40 °C. Narządy wewnętrzne też reagują wzrostem temperatury. Wtedy rozpoczyna się proces samoleczenia.
Na zakończenie należy ochłodzić ciało w sposób szokowy. Zimna kąpiel rozluźnia mięśnie i wzmaga ukrwienie całego organizmu, co przyspiesza procesy lecznicze.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw