Wybór odpowiedniego zbiornika do przepompowni

Kiedy ukształtowanie terenu, na którym znajduje się nasz dom nie pozwala na grawitacyjne podłączenie gospodarstwa do wspólnego systemu kanalizacji sanitarnej rozwiązaniem może być przydomowa przepompownia ścieków dla domków jednorodzinnych.

Czym są przepompownie?

Są to specjalistyczne urządzenia służące do przepompowywania ścieków sanitarno-bytowych z gospodarstwa domowego dosystemu kanalizacji ciśnieniowej lub grawitacyjnej. Możliwe jest również przetransportowania ścieków bezpośrednio do oczyszczalni ścieków.

Wszystkie przepompownie składają się z czterech części, jakimi są pompa, zbiornik na nieczystości, hydraulika oraz specjalistyczny układ automatyki i sterowania. Przepompownie, w zależności od lokalizacji rury dopływowej oraz poziomu zamarzania gruntu montowane są na różnych głębokościach oraz w odległości od 5 do 10 metrów od gospodarstwa domowego.

Urządzenia w zależności od sposobu wykorzystywania oraz obciążenia systemu mogą posiadać jedną lub więcej pomp, w przypadku domów jednorodzinnych wystarczy urządzenie jedno pompowe.

Charakterystyka zbiorników

Chociaż przepompownie zwykle służą do transportu odpadów sanitarno-bytowych z gospodarstw domowych to mogą one również posłużyć do odprowadzania wody opadowej, roztopowej lub wody pochodzącej z drenażu. W zależności od rodzaju odprowadzanej cieczy oraz gruntu zbiorniki będą posiadały inny rozmiar oraz będą

stworzone z innego materiału.

Zbiorniki charakteryzują się różnymi średnicami. Producenci najczęściej oferują produkt o średnicy wewnętrznej od 600 do 1500mm. Jeżeli zbiornik przepompowni będzie stosowany do odprowadzania nieczystości z domu jednorodzinnego to zaleca się stosowanie modeli o nieco mniejszej średnicy. Niewielki rozmiar zapobiegnie zbyt długiemu przetrzymywania ścieków w zbiorniku. W innym przypadku dochodziłoby do dużego nagromadzenia osadów oraz wydzielania się charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu.

Przydomowa przepompownia ścieków dla domków jednorodzinnych powinna również odznaczać się zbiornikiem wykonanym z polietylenu. Model taki jest odporny zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury, czynniki chemiczne oraz jest znacznie lżejszy aniżeli zbiorniki stworzone z betonu lub polimerobetornu. Dzięki temu ich instalacja jest znacznie prostsza. Ponadto poprzez zastosowanie żeber w konstrukcji zbiornika odznaczają się wysoką wytrzymałością oraz są odporne na korozję.

Urządzenie rozdrabniające

Chcąc odprowadzać ścieki musimy upewnić się, iż pompa w naszym urządzeniu posiada rozdrabniarkę, czyli wirnik, który w sposób automatyczny dokonuje rozdrobnienia odpadów bytowych. Poziom rozdrobnienia poszczególnych odpadów zależeć będzie od rodzaju wybranego urządzenia.

Jeżeli mamy jakiekolwiek problemy z wyborem odpowiedniego urządzenia do naszego domu jednorodzinnego powinniśmy zwrócić się do specjalisty, producenta lub sprzedawcy przepompowni, gdzie uzyskamy fachową poradę.