Efekty gitarowe i ich rodzaje

Efekty gitarowe, takie jak na przykład przestery i wiele innych to popularne narzędzia, które są bardzo szeroko wykorzystywane przez gitarzystów wykonujących muzykę należącą do bardzo wielu, różnorodnych gatunków. Są obecne zarówno w muzyce jazzowej, muzyce pop jak i w heavy metalu i wielu innych gatunkach.

Czym są efekty gitarowe?

Efekt gitarowy to termin określający dwie rzeczy. Po pierwsze jest to charakterystyczny sposób zniekształcenia sygnału gitarowego w gitarze elektrycznej, który prowadzi do powstania charakterystycznego, innego dla każdego rodzaju efektu dźwięku. Popularne rodzaje efektów to na przykład overdrive, fuzz, distortion (do których często odnoszony jest termin przester), flanger, delay i wiele innych.

Po drugie efektem gitarowym jest nazywane każde urządzenie, które służy do wytwarzania danego efektu. Najczęściej jest to kostka gitarowa – urządzenie analogowe, które działa wytwarzając charakterystyczne dla danego efektu zakłócenia sygnału gitarowego. Mogą być to również urządzenia nieco bardziej rozbudowane, jak znane wszystkim gitarzystom pedalboardy, które pozwalają na jednoczesne wykorzystywanie wielu efektów. Rodzajem takiego urządzenia (i efektu, który jest przez nie wytwarzany) jest przester gitarowy, który służy najczęściej do efektu overdrive.

Popularne efekty gitarowe

Fuzz jest to dość stary rodzaj efektu, który w swoich początkach uzyskiwany był przez mechaniczne uszkodzenie membrany głośnika. Z czasem powstały oddzielne urządzenia ścinające amplitudę dźwięku w charakterystyczny dla tego efektu sposób.

Distortion to efekt o charakterystycznym, metalicznym dźwięku, którego brzmienie uznawane jest za wyjątkowo agresywne i w związku z tym jest szeroko wykorzystywany w muzyce heavy metalowej.

Przester gitarowy, czyli overdrive to efekt symulujący przesterowanie sygnału gitarowego na tradycyjnym wzmacniaczu lampowych. Przestery wykorzystywane są w głównie w muzyce rockowej i heavy metalu.

Chorus jest to bardzo popularny efekt, który uzyskiwany jest dzięki zmieszaniu właściwego sygnału gitarowego, z sygnałem wtórnym, nieco w stosunku do niego opóźnionym. Pozwala na uzyskanie dźwięku zduplikowanego.

Flanger jest to również jeden z bardziej popularnych efektów, który jest rodzajem efektu wcześniej opisanego, jednak w tym przypadku opóźnienie sygnału wtórnego jest bardzo małe.

Delay to efekt, który dodaje do właściwego dźwięku jego powtórzenia.