Jak przygotować się do kursu spadochronowego?

Kurs spadochronowy wymaga pewnego przygotowania. Zwykle kończy się on skokiem z instruktorem, więc dobrze jest być wstępnie przygotowanym do tego, co się podczas jego trwania może wydarzyć. Jak uszykować się do kursu spadochronowego? Co zrobić, by dobrze spędzić na nim czas?

Wizyta u lekarza specjalisty

Przed pójściem na kurs spadochronowy koniecznie trzeba odwiedzić lekarza. Powinno się poinformować go o planowanym kursie i zapytać o zalecane w takim wypadku badania. Zwykle nie są one skomplikowane, ale mają jedynie ocenić ogólny stan pacjenta i potwierdzić, że jest on w pełni zdrowy i skok ze spadochronem i związane z nim zmiany ciśnienia nie spowodują zagrożenia zdrowia tej osoby.

Na niektórych kursach spadochronowych prowadzący udostępniają swoją listę badań do przeprowadzenia oraz wymagają pisemnej zgody od lekarza na podjęcie próby skoku.

Odpowiednia dieta

Bardzo ważne jest też to, co jemy w dniu skoku. Dieta tego dnia powinna być lekka i delikatna. Najlepiej, by nie podrażniała ona żołądka, ale raczej miała na niego działanie łagodzące. Zdarza się, że zdenerwowane osoby skarżą się na dolegliwości jelitowe i mdłości. Stąd też ogromną wagę należy przyłożyć właśnie do jedzenia i prawidłowo skonstruowanej diety.

W dniu skoku nie wolno się też głodzić. Skoczek spadochronowy musi mieć sporo siły, więc nie może być głodny. W dniu skoku dobrze jest zjeść lekkie, ale sycące śniadanie. Warto stawiać na węglowodany, które będą się uwalniały przez dłuższy czas. Dzięki temu można będzie w ostateczności zrezygnować z kolejnego posiłku, jeśli silny stres nie pozwoli go spożyć.

Przygotowanie mentalne

Wiele osób boi się wysokości. To normalne. Koniecznie trzeba jednak rozróżnić zwykły strach od lęku wysokości. Osoby borykające się z tym drugim nie powinny raczej wybierać się na kursy spadochronowe. Nagły atak paniki może być zagrożeniem życia instruktora i tej osoby.

Przed kursem warto obejrzeć filmy ze skoków. W internecie jest ich bardzo dużo. Ważne jest jednak, by oglądać tylko nagrania, które wyglądają wiarygodnie. Chodzi o to, by pozytywnie się nastroić i wstępnie przygotować się na emocje, które mogą towarzyszyć lotowi i skokowi, bo to one – a nie sam kurs – są powodem stresu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.