W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się alkomaty, dzięki którym można szybko sprawdzić trzeźwość u kierowcy. Są one oczywiście na wyposażeniu służb policyjnych, ale warto mieć na uwadze, że coraz więcej osób decyduje się na zakup osobistego alkomatu.

Badanie alkomatem

Jest to dobry pomysł, ponieważ osoby pod wpływem alkoholu mają zdecydowanie wolniejszy czas reakcji i słabszą koncentrację. Absolutnie nie można prowadzić pojazdu będąc pijanym, ponieważ narażamy nie tylko siebie, ale również innych uczestników ruchu drogowego.

Rozwiązaniem tego problemu są alkomaty sklep oferuje urządzenia półprzewodnikowe oraz z sensorem elektrochemicznym. Dawniej wykorzystywane były głównie alkomaty półprzewodnikowe, ale obecnie rozwój technologiczny sprawił, że alkomaty z sensorem elektrochemicznym są znacznie bardziej precyzyjne.

Trzeba też pamiętać, że alkomat półprzewodnikowy jest niestety wrażliwy również na nikotynę, aceton i kilka innych substancji. Oznacza to, że wyniki mogą nie być miarodajne i w rzeczywistości u trzeźwej osoby pojawi się przekroczenie dopuszczalnej normy. Elektroniczny alkomat powinien znajdować się na wyposażeniu każdego kierowcy. Może ograniczyłoby to trochę liczbę śmiertelnych wypadków na drogach.

Rodzaje alkomatów

Niestety pijani kierowcy cały czas są dużym zagrożeniem, a kampanie reklamowe, które nawołują do niewsiadania za kierownicę pod wpływem alkoholu chyba nic nie dają. Znacznie dokładniejsze są elektroniczne Alkomaty sklep internetowy ma je w swojej ofercie. Określona ilość powietrza musi przedostać się do komórki pomiarowej. Etanol, który jest zawarty w powietrzu indukuje prąd lub przemienia elektryczną oporność półprzewodnika. Później uzyskana wartość prądu jest porównywana ze wzorcowymi parametrami. Zdarza się, że trzeba powtórzyć badanie alkomatem, ponieważ wyniki czasami mogą się różnić. Niestety ma na to wpływ wiele czynników i nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich.

Elektroniczny alkomat jest uznawany za najbardziej precyzyjny. Jest on również droższy od urządzeń półprzewodnikowym, ale w tej kwestii akurat nie ma co oszczędzać, ponieważ chodzi o nasze bezpieczeństwo. Alkomaty półprzewodnikowe mogą czasami reagować na inne substancje, takie jak aceton lub nikotyna.