Perełki w odzieży z importu

Wyjątkowa marynarka Royal Navy trafiła do bydgoskiego muzeum za sprawą licealistki. Ten niezwykły zabytek z czasów brytyjskiej marynarki wojennej, któremu udało się nawet przypisać właściciela, młoda dziewczyna zakupiła za całe dwa złote w sklepie z używaną odzieżą. Do uratowania tego eksponatu przyczyniło się jej zamiłowanie do mody i lumpeksów.

Nie tylko mundury, ale i sukienki

Import odzieży używanej odbywa się z różnych krajów. Najbardziej popularna odzież pochodzi z Anglii (stąd ten niezwykły mundur), Szkocji, Irlandii, Walii, Włoch oraz Stanów Zjednoczonych. Zawsze są to miasta, jak na przykład Nowy York czy Mediolan, gdzie moda zajmuje wyjątkowe miejsce, a ludzie chętnie i często wymieniają swoją garderobę. Bluzki, sukienki, spódnice, marynarki, swetry, spodnie, a nawet buty i torebki – właściwie wszystko, co tylko może otrzymać drugie życie i zainspirować kupującego. Bo ubrania z małymi wyjątkami są również zgodne z trendami – w innym przypadku nie znalazłyby klienta.

Sort czy niesort

Jakość zdecydowanie ma znaczenie. Nikt nie zakupi zniszczonego i poplamionego ubrania, dlatego import odzieży używanej odbywa się na różne sposoby. Można dostać rzeczy wstępnie sortowane jak i nie. Firmy z dużym doświadczeniem wiedzą już czego się spodziewać po swoich workach, ale zawsze może zdarzyć się niespodzianka. Wstępny sort odbywa się, zanim ubrania trafią do big bagów i polega na odrzuceniu rzeczy w bardzo złym stanie. Takich rzeczy jednak jest naprawdę niewiele, a często natomiast trafiają się prawdziwe perełki, jak wspomniany wyżej mundur czy nawet zupełnie nowe ubrania z metkami. W niejednej szafie znajdują się ubrania zakupione na wyprzedażach i ani raz nie założone. W końcu więc trzeba się ich pozbyć.

Ceny

Odzież używana z importu jest atrakcyjna cenowo, ale ceny różnią się w zależności od kilku czynników. Niesort jest zdecydowanie tańszy od rzeczy sortowanych. Natomiast rzeczy wstępnie posegregowane również dzielą się na lepsze i gorsze. Ma to także swoje uzasadnienie w kosztach. Wśród nich znajdziemy, np. cream oraz I i II gatunek. Te pierwsze są najwyższej jakości – tam znajdziemy również nowe rzeczy z metkami, które szybko znajdują nabywców. Import odzieży używanej najlepiej również rozważyć w większej ilości – tak będzie bardziej atrakcyjnie cenowo.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Angora.