Z zachodu do second-handów w Polsce

Odzież używana kiedyś kojarzyła się przede wszystkim z niewielką zamożnością klientów i szukaniem sposobów na poczynienie oszczędności w domowym budżecie. Czasy jednakże się zmieniły i od kilku lat trwa w naszym kraju moda na poszukiwanie modowych perełek w tego typu przybytkach. Polacy kochają ciucholandy i to się raczej nie zmieni, a bardziej prawdopodobne, że jeszcze się umocni.

Z zachodu na polski rynek

Mało kto zastanawia się jednakże skąd tysiące sklepów z odzieżą z drugiej ręki czerpie towar. Przecież nie pochodzi ona z krajowego rynku, bowiem nie jest on aż tak bogaty. Okazuje się, że podstawowym źródłem zaopatrzenia ciucholandów jest import odzieży używanej. Co szczególnie istotne rynek ten stał się w Polsce bardzo ważną branżą, zatrudniającą tysiące pracowników i generującą dochody liczone w miliardach złotych.

A wszystko rozpoczęło się po upadku komunizmu w naszym kraju, gdy skokowo wzrosła aktywność gospodarcza Polaków i zaczęli oni szukać sposobów zarobkowania. Okazało sie szybko, że polski klient potrzebuje niezmierzonej ilości taniej odzieży używanej, a najprościej odpowiedzieć na zapotrzebowanie poprzez sprowadzanie pochodzącej z drugiej ręki odzieży z zachodu.

Eldorado odzieżowe

Taka jest geneza powstania rynku second-handów w Polsce. Import odzieży używanej początkowo był sposobem na zapewnienie sobie towaru do handlowania, z czasem jednakże pojawiły się firmy, które zaczęły się specjalizować wyłącznie w samym imporcie, sprzedaż detaliczną pozostawiając innym.

W taki sposób pojawiło się wiele fortun, które po dziś dzień powiększają się z roku na rok. Oczywiście Polska nie jest próżnią i na naszym rynku pojawiły się także podmioty zagraniczne, a jeden z największych z nich, pochodzący z Holandii, jest nawet sponsorem jednej z czołowych polskich drużyn piłki ręcznej.

Import na własną rękę

Oczywiście nadal nic nie stoi na przeszkodzie, aby próbować sprowadzać odzież używaną z zachodu na własną rękę. Bariera wejścia na rynek jest jednakże wysoko zawieszona, a bez odpowiednich koneksji i doświadczenia bardzo łatwo jest się narazić na niepowodzenie. Lepiej więc nie ryzykować, tylko skorzystać z dostaw od doświadczonych firm, działających na rynku od wielu lat.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Angora