Gdy zbliża się grudzień w supermarketach zaczynają pojawiać się ozdoby świąteczne, z głośników sączą się pierwsze dźwięki kolęd. Nastaje bardzo uroczysta atmosfera, która niestety często przeistacza się w nerwowe, pełne pracy oczekiwanie, aż będzie po świętach. Co jednak zrobić, by oszczędzić sobie takich, wątpliwych atrakcji?

Świąteczny wyjazd

Doskonałym rozwiązaniem jest spędzenie świąt Bożego Narodzenia poza domem. Oczywiście wielu tradycjonalistów stwierdzi, że tradycyjnie święta powinny być w domu. Fakt jest jednak taki, że urlop w czasie długich zimowych ferii pozwala odetchnąć i prawdziwie cieszyć się z czasu spędzonego z rodziną. Tradycjonaliści oczywiście mogą spędzać święta w domach rodzinnych, często kłócąc się namiętnie i padać zmęczonymi już po Wigilii, ale powinni szanować wybory innych osób i możliwość spędzania święta Bożego Narodzenia nad morzem lub w górach.

Zalety wyjazdu na święta

Najważniejszą zaletą jest chyba spokój. Nie trzeba się przejmować kolacją wigilijną, pieczeniem ciast czy robieniem sałat. W większości przypadków zapewnia to hotel lub restauracja. Oczywiście najlepiej smakują domowe potrawy, lecz jakość restauracyjna też jest doskonała, a co więcej nie wymaga wysiłków czy nerwowych poszukiwań składników na ostatnią chwilę. Analogicznie nie jest się zmuszonym do wizyt świątecznych co szczególnie odpowiada osobom introwertycznym, ale z drugiej strony spędza się w pełni czas z rodziną na urlopie. Można poświęcić czas na spacery z dziećmi.

Jeśli spędzimy święta Bożego Narodzenia nad morzem, możliwe są przyjemne spacery po plaży mające działanie zdrowotne. Wyjeżdżając na świąteczny urlop można go przedłużyć o pakiet sylwestrowy i w przyjemnym miejscu spędzić też celebrację Nowego Roku. Hotele oferują ciekawe animacje na okres świąteczny i noworoczny – dodatkowe pakiety zabaw czy relaksu. Najważniejszą zasadą jednak takiego wyjazdu jest to, że wraca się z niego wypoczętym, a nie zmęczonym jak wielu Polaków po okresie świątecznym.

Gdzie najlepiej jechać?

Najbardziej atrakcyjnymi destynacjami wyjazdów są polskie góry i morze. Te pierwsze nadrabiają klimatem świątecznym, oraz faktem, że można mieć właściwie gwarancję śniegu na święta. Święta Bożego Narodzenia nad morzem to z kolei ciekawe atrakcje turystyczne, spacery po plaży i poszukiwanie bursztynów na które właśnie w zimie jest sezon. Powietrze w górach w zimie jest często zanieczyszczone, ale można poszusować na nartach. Warto wybrać rozwiązanie jak najbardziej dla nas atrakcyjne i pasujące do naszej rodziny.