Przygotowania na wakacje z psem

Przez cały pracujący rok, człowiek marzy o wypoczynku, relaksie. Czy zwierzęta też marzą o wakacjach? Pewnie nie. Ale jeśli jest się opiekunem czworonoga trzeba zakładać, że wyjazd będzie go uwzględniał. Oczywiście można zostawić psa pod opieką znajomych lub rodziny, jednak nie każdy pupil się odnajdzie w takiej sytuacji. Wtedy pozostają wakacje z psem.

Jak przygotować się do lotu z czworonogiem?

Wybierając różny środek lokomocji trzeba zdawać sobie sprawę, że konieczne są różne przygotowania. W przypadku samolotowego lotu zagranicznego, pies poza specjalnym transporterem musi posiadać paszport, chip, oraz świadectwo szczepień. Należy pamiętać również, że w niektórych krajach jest zakaz wwozu zwierząt lub muszą one przejść kwarantannę. Przed lotem warto podać czworonogowi środki uspokajające – zminimalizuje to stres związany z tym sposobem podróżowania. W tym przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza, który dobierze odpowiednie leki do wagi, rasy psa i prognozowanej długości podróży. Wszystko po to, by psiak możliwie najspokojniej przeżył podróż i razem z rodziną mógł cieszyć się z wakacji. Zapobiegliwi opiekunowie jeszcze przed wyjazdem szukają ewentualnej kliniki weterynaryjnej w okolicy, aby nie stresować się w razie jakiejś nieprzewidzianej sytuacji.

Dojazd na wakacje samochodem – jak uprzyjemnić podróż psiaka?

Wakacje z psem to nie tylko utrudnienia związane z poszukiwaniem odpowiedniego miejsca noclegowego. W przypadku dojazdu na terenie kraju, większość psiarzy wybiera własny samochód. W tym przypadku należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu bagaży, najlepiej specjalną siatką, aby nie spadły na czworonoga. Z drugiej strony należy również zapewnić bezpieczeństwo psu. Na rynku znajdują się specjalne, atestowane szelki, które wpinane są w miejsce pasa samochodowego. Mają za zadanie przytrzymać psa na miejscu w czasie gwałtownego hamowania. Zdarza się, że wakacje z psem to pierwszy dalszy wyjazd samochodem dla niego. Niestety część czworonogów ma objawy choroby lokomocyjnej.

Czy pies jest przeszkodą w zwiedzaniu w czasie wakacji?

Istnieje wiele miejsc, które utrudniają wejście z pupilem. Niezależnie od rasy i wielkości psy nie mogą być wprowadzane na teren parków narodowych i niektórych zabytków. Planując wakacje warto uwzględnić te zmienne, oraz wybierać takie atrakcje, które może zwiedzić cała rodzina. Bez konieczności, aby jedna osoba pozostawała z pupilem na zewnątrz. Analogicznie wygląda sprawa, gdy chodzi o restauracje i zajazdy. Lepiej wybierać te akceptujące zwierzęta.