Wynajem pokoju – jak nie dać się oszukać?

Wynajem pokoju – jak nie dać się oszukać?

Powoli zbliża się nowy rok akademicki. A wraz z jego rozpoczęciem wielu studentów będzie szukać pokoju o wynajęcia. Wybór studenckiego mieszkania nie jest łatwy. Co chwilę pojawiają się nowe ogłoszenia – ale jak z pośród nich znaleźć ten jeden pokój? Na co zwracać uwagę podczas oglądania mieszkania? Jak nie dać się oszukać?

Przeglądanie ogłoszeń

„Wynajem pokoi”, „wynajmę pokój”, „szukam pokoju” – takich ogłoszeń w internecie jest multum. Często te ogłoszenie nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Mieszkanie z ogłoszenia, które jest schludne, w nowym budownictwie i z bliskim dojazdem do centrum w rzeczywistości często okazuje się że jest na końcu miasta, w starym bloku, z wyposażeniem rodem z PRL-u. Dlatego najlepiej obejrzeć kilka(naście) mieszkań i wybrać to odpowiednie dla nas. Nie należy brać pokoju lub mieszkania w ciemno. Najlepiej obejrzeć je samemu i przy okazji dopytać o rzeczy, które nie były zamieszczone w ogłoszeniu, np. całkowity koszt pokoju z mediami.

Na co zwracać uwagę przed podpisaniem umowy?

Wynajem pokoi wiąże się z opłatami nie tylko za czynsz. Często właściciele mieszkań nie uwzględniają w ogłoszeniu opłat za media (woda, prąd, gaz, internet, tv). Jest to mylące, ponieważ w wiadomości widzimy cenę 500 zł, a w rzeczywistości okazuję się, że do tej kwoty należy doliczyć jeszcze 200 zł. Dlatego przez podpisaniem umowy warto dokładnie dopytać co znajduje się w cenie czynszu. Drugą pułapką jest ogrzewanie. Najtańsze i najwygodniejsze jest ogrzewanie centralne. Często jego cena jest już zawarta w czynszu. Natomiast jeżeli mieszkanie lub pokój mają ogrzewanie gazowe lub elektryczne to w sezonie grzewczym rachunki mogą nas bardzo negatywnie zaskoczyć. Przez wpłatą kaucji należy dokładnie sprawdzić wszystkie sprzęty agd czy prawidłowo działają. Jeżeli wynajmujemy jedynie pokój wraz z innymi osobami to warto mieć do niego klucz, by go zamknąć pod naszą nieobecność.

A może samemu napisać ogłoszenie?

Jeżeli nie lubimy przeglądać setek ogłoszeń w stylu „wynajmę pokój” to można je samu zamieścić w dziale „szukam pokoju”. Wtedy możemy spokojnie czekać, aż ktoś się do nas odezwie. Część osób nie zamieszcza ogłoszeń, że wynajmą pokój tylko odpowiada na ogłoszenie zamieszczone przez osoby poszukujące pokoju do wynajęcia.

Więcej na stronie: https://www.pajeczyna.pl/zakwaterowanie