Bezpieczeństwo, dobra zabawa i adrenalina, czyli co warto wiedzieć o skokach tandemowych
Prezent, odskocznia od codzienności, dobry początek w praktyce sportów ekstremalnych – skoki tandemowe realizowane są z różnych powodów. Decydując się na taką atrakcję warto wiedzieć, jak się do niej przygotować, by była dobrą pamiątką na lata.
Emocje, których się nie zapomina
Skoki tandemowe bez wątpienia należą do jednych z bardziej emocjonujących rozrywek. Mimo sporej adrenaliny, której dostarczają, całość przebiega w bezpiecznych warunkach. Obecność instruktora sprawia, że skok mogą wykonać nawet osoby, które nie mają doświadczenia w tego typu sporcie. Dzięki temu skok tandemowy jest jedną z bardziej uniwersalnych atrakcji z aspektem ekstremalnym.
Czy warto utrwalić przygodę na zdjęciach i filmach?
Przy zakupie vouchera na skok tandemowy zazwyczaj jest możliwość nabycia dodatkowej usługi, jaką jest relacja z lotu. Posiadanie zdjęć lub filmów z takiego wydarzenia jest świetną pamiątką, do której dobrze jest wracać. Idealnie nadaje się, gdy skok tandemowy ma być prezentem dla bliskiej osoby.
Istotne są uprawnienia instruktora
Wybór sprawdzonej firmy powinien być na pierwszym miejscu. Zawsze należy korzystać z usług zawodowych instruktorów spadochroniarstwa, którzy czuwają nad tym, by uczestnik był dobrze przygotowany do skoku oraz by całość przebiegła przez komplikacji.
Odpowiednie przygotowanie
Podczas krótkiego szkolenia uczestnik dowiaduje się, co go czeka podczas skoku tandemowego – dostaje instrukcje dotyczące m.in. tego, w jaki sposób ułożyć ciało oraz jak długo pozostaje się w powietrzu. Jest to niezbędne działanie przed przystąpieniem do skoku. Warto w tym momencie zadać nurtujące pytania.
Choroby i kontuzje
Ekstremalne rozrywki są bardzo popularne – korzystają z nich osoby w różnym wieku i prowadzące odmienne style życia. Przed wykupieniem skoku ze spadochronem warto jednak wziąć pod uwagę swój stan zdrowia. Wysokość nie sprzyja każdemu, a szczególną ostrożność powinny zachować osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze i inne dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego, posiadające kontuzje układu ruchu lub kobiety w ciąży.
Niechęć do ekstremalnych aktywności a skoki tandemowe
Mimo, że obecność instruktora przekonuje wiele osób do skorzystania z takiej aktywności, nie każdy odnajduje się w powietrzu. Pomijając stan zdrowia fizycznego, psychika jest także istotnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, decydując się na skok tandemowy. Lęk wysokości, paniczny strach przed przebiegiem całej akcji czy złe doświadczenia związane z lotami mogą skutecznie pozbawić rozrywki – a przecież głównie o to chodzi w skokach tandemowych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.