Kto może skakać ze spadochronem?

Powszechnie uważa się, że skoki ze spadochronem są zarezerwowane tylko dla osób w sile wieku. Wydaje się, że tylko Ci, którzy są wyjątkowo sprawni fizycznie mogą uprawiać ten ekstremalny i trudny sport. Czy jest tak na prawdę? Kto właściwie może skakać ze spadochronem?

Waga i wzrost

Wbrew pozorom to nie wiek jest wyznacznikiem tego, czy ktoś może skakać ze spadochronem, czy też nie. Otóż skakać może każdy powyżej 120 cm wzrostu oraz poniżej 120 kg. O ile oczywiście, zdrowie mu na to pozwala.

Oznacza to, że skoki ze spadochronem w tandemie z instruktorem mogą oddawać osoby niepełnoletnie oraz emeryci. Odpowiedzialność za to, by skok był bezpieczny bierze na siebie instruktor, który ma wiedzę i doświadczenie potrzebne do kierowania innymi osobami.

Zdrowie

Bardzo ważne są aspekty zdrowotne. Osoby, które chcą skakać ze spadochronem muszą być zdrowe. Nawet, jeśli firma, która organizuje skok nie wymaga zaświadczeń lekarskich to warto zapoznać się z listą przeciwwskazań medycznych oraz udać się do lekarza, by sprawdzić swój stan zdrowia.

Jeśli masz problemy z oddychaniem, układem krwionośnym, czy łamliwością kości nie powinieneś skakać. Ten sport może okazać się dla Ciebie zbyt niebezpieczny. Epilepsja oraz niektóre choroby laryngologiczne również mogą być przeciwwskazaniem.

Skacząc w tandemie nie musisz mieć zaświadczeń od lekarza, ale musisz podpisać oświadczenie o swoim stanie zdrowia. W razie wypadku odpowiedzialność będzie po Twojej stronie. Tym bardziej, jeśli świadomie zataiłeś fakt swojej choroby. W przestworzach nie ma miejsca na eksperymenty.

Osoby odporne psychicznie

Skoki ze spadochronem są powszechnie uważane za sport ekstremalny. Każdy, więc kto chce skakać musi być odporny psychicznie. Ne może w ostatniej chwili spanikować lub poddać się negatywnym emocjom.

Gwałtowny atak paniki może stanowić zagrożenie dla instruktora oraz innych osób oddających skok. Znajdując się w powietrzu trzeba mieć chłodny umysł. Jeśli boisz się wysokości, to nie traktuj skoku ze spadochronem jako formę leczenia i przełamania lęku.

Skoki spadochronowe powinny być wykonywane wyłącznie przez osoby, które znają swoje ciało oraz jego reakcje na silną adrenalinę. Tu nie ma miejsca na panikę.