Turnus rehabilitacyjny w górach- wyjazd, do którego należy się dobrze przygotować

Żadna przyjemność nie trwa wiecznie. Zasada ta dotyczy również turnusów. Turnusy rehabilitacyjne w górach mają swoją określoną długość i nie można nimi manipulować. Dlatego też trzeba maksymalnie wykorzystać czas na niego przeznaczony, aby nie żałować, że się czegoś nie spróbowało.

Turnusy rehabilitacyjne w górach ile trwają?

W zasadzie tyle, co wszystkie inne, czyli około trzech tygodni. Nie ma w tej kwestii żadnego wyjątku. Kuracjusze, którzy chcą jeszcze tutaj pozostać na dłużej, muszą już niestety opuścić teren uzdrowiska i zamieszkać w prywatnej kwaterze.

Podobnie jest z zabiegami. Pacjenci, którzy mają życzenie nadal z nich korzystać- muszą zapłacić za nie z własnego portfela, gdyż nie zrefunduje im ich Narodowy Fundusz Zdrowia.

O czym warto pamiętać, wyjeżdżając na turnus rehabilitacyjny w góry?

Po pierwsze, żeby zabrać ze sobą cieplejszą odzież. W tamtym mikroklimacie pogoda jest dynamiczniejsza i potrafi się zmienić z minuty na minutę. Oprócz podstawowych przyborów sanatoryjnych takich jak ręcznik, czepek, szlafrok czy bielizna- kluczowe jest też obuwie. Musi być ono odpowiednie, inaczej ze spacerów w górach nici. Po drugie każdy kuracjusz musi mieć ze sobą dokumenty potwierdzające ich tożsamość. One służą choćby do zameldowania się w ośrodku.

Pacjenci muszą mieć również przy sobie gotówkę. Nawet gdy są kierowani do tego uzdrowiska z ramienia Narodowego Funduszu Zdrowia, są opłaty na przykład za korzystanie z mediów czy czajnika elektrycznego. Chorzy muszą mieć też ze sobą zapas leków, które przyjmują na stałe. To w razie, gdyby w trakcie pobytu nagle pogorszył się ich stan zdrowia.

Jak załatwić sobie miejsce na turnusie rehabilitacyjnym?

Po pierwsze należy udać się do swojego lekarza rodzinnego. Gdy już będzie się w jego gabinecie, należy przedstawić mu całą historię choroby. Na tej podstawie wypisze on stosowne skierowanie. Ten dokument powinno się dostarczyć do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jego pracownik poinformuje nas czy taka forma świadczenia nam się należy oraz gdzie organizowane są aktualnie turnusy rehabilitacyjne w górach. Przy czym trzeba przyznać, że na tę formę leczenia jest wielu chętnych, więc czas oczekiwania znacznie się wydłuża. Toteż należy być cierpliwym.

Artykuł powstał we współpracy z Sofra.com.pl.