Jak sprawić, żeby gniazdka elektryczne były tanie?

091004-N-8960W-014 INDIAN OCEAN (October 4, 2009) Interior Communications Electrician 3rd Class Karla Martinez checks for faulty wiring aboard the aircraft carrier USS Nimitz (CVN 68). The Nimitz Carrier Strike Group is on a routine deployment to the region. Operations in the U.S. 5th Fleet area of operations are focused on reassuring regional partners of the United States’ commitment to security, which promotes stability and global prosperity. (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Apprentice Robert Winn /Released)

Remont to wiadomo dość kosztowna sprawa. Dlatego też w zasadzie najczęściej poszukujemy absolutnie każdej możliwości na to, aby jakoś zaoszczędzić i już nie wydawać kolejnych pieniędzy. Jedną z rzeczy, których poszukujemy są także tanie gniazdka elektryczne.

Wybór taniego gniazdka elektrycznego

Pytanie jednak pojawia się, jak wybrać tanie gniazdka elektryczne? Jaka jest akceptowalna gniazdka elektryczne cena? Cóż tu przede wszystkim należy bardzo stanowczo podkreślić, że pójście do sklepu i wybór faktycznie gniazdka elektrycznego, które jest absolutnie najtańsze, narazi nas na naprawdę całkiem spore koszty dodatkowe. Dlaczego? Co powinno mieć tanie gniazdko elektryczne, aby rzeczywiście być tanie, ale jednocześnie w pełni funkcjonalne?

1) rozkład mieszkania

Generalnie zawsze na początek musimy dobrze rozplanować instalację. Częstym błędem jest to, że remontujemy całą kuchnię, łącznie bez mała już z dodatkami i na koniec nagle nam się przypomina, że w zasadzie do mieliśmy zaadoptować gdzieś gniazdka elektryczne. W takiej sytuacji zakup nawet gniazdka elektrycznego cena którego będzie najniższa i tak nam nic nie da, ponieważ trzeba będzie kuć ściany.

A zatem należy wszystko zrobić odpowiednio wcześniej. Zacznijmy na pewno od dokładnego dopasowania liczby i rozmieszczenia gniazdek elektrycznych od pomieszczenia. Przykładowo w kuchni gniazdka powinny być rozmieszczone nieco częściej a ponadto co najmniej kilka cm nad podłogą i niektóre powinny być o większej mocy.

2) nadtynkowe czy podtynkowe?

Generalnie rzecz ujmując nadtynkowe gniazdka elektryczne cena jest niższa. Niemniej jednak trzeba zawsze zadać sobie bardzo podstawowe pytanie, czy rzeczywiście niższa cena malutkiego gniazdka i dużo wyższa mebla, który trzeba będzie dostosować do takiego gniazdka na pewno ma sens? Gniazdka natynkowe odstają bowiem od ściany i w zasadzie nie są bardzo praktyczne.

3) bezpieczeństwo

Oczywiście warto zawsze zadbać o kwestie bezpieczeństwa. Tanie gniazdka może i będą tanie, jednak czasem niestety mogą charakteryzować się różnego rodzaju usterkami technicznymi. Dalej warto jeszcze mieć na uwadze to, że do domów z małymi dziećmi, zwierzętami, naprawdę lepiej jest wybrać nieco droższe gniazdka z klapką itp, które po prostu będą bezpieczniejsze,

Podsumowując – nie zawsze najtańsze gniazdka rzeczywiście są opłacalne.