Jakie zastosowanie mają topniki do lutowania?

Producenci oferują bardzo wiele topników do lutowania, które różnią się między sobą składem i przeznaczeniem. Aby wybrać najlepsze topniki do poszczególnych prac warto poznać ich kluczowe zalety i wady.

Jakie są najpopularniejsze topniki?

Na półkach sklepowych dostępne są spoiwa lutownicze do lutów twardych. Są to bardzo uniwersalne środki, które doskonale sprawdzą się między innymi do lutowania srebra, czy też stopów, które w swoim składzie je zawierają. Spoiwo lutownicze wykorzystywane jest również do lutowania miedzi, czy też do lutowania stali.

Dużym zainteresowaniem wśród spawaczy cieszy się lut cynowy z topnikiem w składzie, który rewelacyjnie sprawdzi się przy lutowaniu aluminium. Mowa tutaj oczywiście o tzw. cynie, którą bez problemu można wykorzystać do łączenia wielu innych metali lekkich. Największym zainteresowaniem cieszą się topniki w postaci proszku, które są dość trudne do nakładania. Ich dużym atutem jest z kolei to, że można szybko usunąć resztki.

Każdy profesjonalny producent oferuje również topniki do lutowania nierdzewki. Przy tego typu materiale można tak naprawdę wykorzystać zwykłe topniki do stali i niklu. Przy lutach miękkich wielu spawaczy korzysta z dobrodziejstwa topników w formie oleju. Największym minusem topników tego typu jest to, że są one dość trudne do usunięcia.

Topnika a pasta do lutowania?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że popularne pasty lutownicze nie nadają się tak naprawdę do lutowania elektroniki. Doświadczeni spawacze są jednak w stanie dobrać odpowiedni skład pasty, dzięki czemu mogą zastąpić profesjonalne topniki do lutowania. Z przyczyn praktycznych nie jest to jednak zalecane rozwiązanie. Pasty wykorzystywane są przede wszystkim przy lutowaniu technicznym. Wynika to oczywiście z tego, że topnik ma znacznie lepsze właściwości czyszczące.

Przy lutowaniu SMD i THT najlepiej sprawdzą się podstawowe topniki do lutowania. Najlepszym wyborem jest specjalna kalafonia z izopropanolem. Przy profesjonalnym spawaniu rekordy popularności biją topniki RF800, które zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wybrednych i najbardziej wymagających użytkowników. Do topnika można dodać również dodatkowe odczynniki, dzięki czemu można pozbyć się na przykład korozji metalu.

Topniki do lutowania dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.