Mniej znaczy więcej, czyli jak pozycjonować obrazy w wyszukiwarce Google?

Algorytm Google to funkcja owiana już niemal pewną legendą – głównie ze względu na jego rażącą wręcz niesprawiedliwość, przynajmniej w oczach wielu właścicieli stron internetowych. Czy jednak jest tak w praktyce?

Czy pozycjonowanie faktycznie jest trudne?

Wydaje się, że wartym zaryzykowania jest stwierdzenie, że to odrobinę przesadzona teza – skuteczne pozycjonowanie zdjęć w Google Grafika nie musi być trudne, jeśli rozumie się mechanizm całego algorytmu i sposób, w jaki odróżnia on ziarno od plew, czyli obrazki o niskiej wartości od tych, które faktycznie warto pokazać.

Co jest ważne przy pozycjonowaniu zdjęcia?

Przede wszystkim, najważniejszy wydaje się być stricte techniczny opis zdjęcia. Wiele osób nie dba o to, na jakim miejscu na serwerze umieszczają swoje zdjęcie, jaki ma ono parametr ALT, jaką nazwę pliku i tak dalej. Wydaje się to nieistotne, ale to właśnie te nieistotne czynniki spychają na dół zdjęcie, które chcielibyśmy, żeby brylowało w wynikach wyszukiwania. O co zatem chodzi z miejscem na serwerze? Głównie o to, żeby zdjęcia umieszczać w katalogach tematycznych – możliwie najbardziej precyzyjnie określających ich zawartość. Zdjęcie letniej sukienki powinno być dostępne pod tego typu linkiem: xx.xx/letnie-sukienki/sukienka.jpg. Mechanizm, w jakim funkcjonują Google Obrazy, z pewnością stanie się bardziej przychylny dla obrazka o takim linku.Parametr ALT to natomiast krótki tekst, który wyświetla się zamiast obrazka, gdy przeglądarka internetowa nie jest w stanie go z jakiegoś powodu załadować. Warto postarać się o to, by nie był on zlepkiem przypadkowych cyfr i liter, jak to domyślnie wygląda – niech jego treść jak najwierniej odzwierciedla zawartość obrazka. Google Obrazy nie lubią się także z domyślnymi nazwami zdjęć, nadawanymi przez aparat – tutaj również warto zadbać o to, by nazwa jak najwierniej oddawała treść obrazka.

Aspekty techniczne też mają znaczenie

Ciekawym niuansem może być natomiast to, że Google Grafika lubi zdjęcia o bardzo wysokiej jakości, ale wiąże się to z koniecznością wysyłania na serwer zdjęć o wielkim rozmiarze – ich długie wczytywanie może zniechęcić internautów, którzy posiadają słabsze łącze internetowe.

Pozycjonowanie zdjęć wcale nie musi być zatem takie trudne i na dobrą sprawę zależy od kilku prostych czynników, z którymi warto się zapoznać, by uczynić życie nieco mniej skomplikowanym.