Na co należy zwrócić uwagę kupując alkomat do samochodu?

alkomaty

Jeśli chcemy zaopatrzyć samochód w urządzenie, które jest obligatoryjnie używane przez kierowców zawodowych, czyli alkomat, warto zastanowić się nad tym, co jest istotne przy jego wyborze. Alkomaty samochodowe powinny być wyprodukowane przez renomowanych producentów. Należy także upewnić się, że będzie można go serwisować, czyli dokonywać jego obowiązkowej kalibracji.

Kalibracja alkomatów półprzewodnikowych i elektrochemicznych

Ze względu na przeznaczenie, a także konieczność większej dokładności pomiaru, kalibracja alkomatów elektrochemicznych jest droższa niż w przypadku modeli półprzewodnikowych. Droższa jest także wymiana sensora, który bezpośrednio wpływa na pomiar. Taki profesjonalny alkomat musi być skonfigurowany najdokładniej jak się da, aby margines błędu nie był większy niż 0,1 mg/l.

W przypadku kalibracji alkomatów półprzewodnikowych, wyposażonych w sensor elektryczny, dopuszczalny błąd pomiaru w najtańszych modelach wynosi aż 20%, co czyni je bardzo niedokładnymi. W najlepszych alkomatach tego typu margines błędu może wynieść do 5%, co jest już znacznie lepszym wynikiem, dlatego warto zwracać uwagę na ten parametr. 

Policyjne alkomaty – elektrochemiczne i spektrofotometryczne 

Alkomaty spektrofotometryczne używane są jako stacjonarne urządzenia dowodowe, gdyż posiadają najdokładniejszy pomiar. Zapewniają stabilną powtarzalność pomiaru w czasie. Wykorzystywane są na policji, w sądach czy szpitalach.

Jeśli chodzi o przenośne urządzenia na baterię, to policyjne alkomaty elektrochemiczne należą do bardzo precyzyjnie skalibrowanych urządzeń. Jako policyjne alkomaty, muszą być kalibrowane co 6 miesięcy. Żywotność sensora wynosi w tym przypadku nawet 5 lat, co jest nieporównywalne do zwykłych sensorów elektrycznych, które przy wysokich pomiarach mogą się rozkalibrować lub co gorsza spalić. 

Czy warto kupować alkomaty samochodowe półprzewodnikowe?

Z pewnością odpowiedz jest niejednoznaczna i zależna od częstotliwości, z jaką korzystać będziemy z alkomatu. Przy użytku osobistym jak najbardziej wystarczy, pomiary bowiem będą wykonywane nie więcej niż 1-2 razy w ciągu dnia. Warto jednak wybierać modele, które obarczone są mniejszym ryzykiem błędu, gdyż kupowanie tych najtańszych po prostu mija się z celem. Profesjonalny alkomat także może stać się wyposażeniem naszego samochodu, jeśli nie mamy ograniczonego budżetu, a także gdy chcemy ograniczyć ryzyko pomyłki, w przypadku spożywania niektórych potraw zafałszowujących pomiar, np. owoców, bądź palenia nikotyny.