Plastikowy problem, czyli recykling tworzyw sztucznych
Tworzywa sztuczne to obecnie jeden z największych problemów, z jakim musi się zmierzyć ludzkość. Powszechnie stosowany od drugiej połowy XX wieku plastik tak szybko stał się obecny w każdym aspekcie naszego życia, że jest on praktycznie nie do wyeliminowania. A nawet jeśli kiedyś tak się stanie, to trzeba na to chyba całych lat świetlnych.
Plastik – tworzywo uniwersalne i wieczne
Tworzywa sztuczne odznaczają się wyjątkowymi zaletami. Przede wszystkim są trwałe, łatwe w formowaniu i odporne na różnorodne czynniki, w tym na przykład na korozję. To dzięki tym cechom znalazły zastosowanie w bardzo wielu branżach i znajdziemy je praktycznie na każdym kroku. Bardzo szybko również plastik został wykorzystany do produkcji opakowań, w których można przechowywać żywność.
Wzrastająca konsumpcja sprawiła, że obecnie praktycznie każdy rodzaj żywności jest pakowany w produkty, które w całości lub w bardzo dużej części zostały wytworzone z plastiku. Nic więc dziwnego, że obecnie świat zmaga się z jego nadmiarem. Najgorsze jednak jest to, że tworzywa sztuczne potrzebują olbrzymiej ilości lat, aby się rozłożyć. Dlatego przetwarzanie plastiku obecnie to prawdziwa konieczność.
Recykling plastiku
Aby plastik przetwarzać, niezbędne stało się właściwe selekcjonowanie plastikowych opakowań. Żółte kosze, do których wrzucamy wszystkie suche, w tym przede wszystkim plastikowe produkty, muszą być jeszcze dokładnie posegregowane i dopiero wtedy skutecznie podzieli się je na pewną ilość frakcji, które będą mogły być powtórnie wykorzystane.
Nie każdy rodzaj plastiku nadaje się do recyklingu. Największym problemem są na przykład, tzw. plastikowe zrywki i folie wykorzystywane do pakowania wędlin czy serów oraz innego rodzaju żywności. Przetwarzanie plastiku najefektywniej odbywa się z tzw. butelek PET, które nie posiadają żadnych dodatków. Rzadko jednak bywają wykorzystane powtórnie do tego samego celu.
Co można uzyskać z recyklingu plastiku?
Przetwarzanie plastiku odbywa się przy pomocy specjalnych maszyn, które są już coraz bardziej powszechnie stosowane w różnych prywatnych zakładach produkcyjnych. Z właściwie wyselekcjonowanej frakcji z pomocą maszyny można pozyskać specjalny granulat, który z powodzeniem można powtórnie wykorzystać.
Z granulatu można wyprodukować bardzo wiele różnych produktów. Często jest to odzież, np. polary (na jeden polar potrzeba około 35 butelek PET) oraz doniczki, plastikowe pudełka i kosze, meble ogrodowe, ekrany akustyczne, worki na śmieci. Niestety każdy kolejny recykling plastiku to coraz gorszej jakości tworzywo.