Palety z tworzywa sztucznego

Niezakłócony łańcuch dostaw to podstawa światowej gospodarki. Europalety plastikowe, drewniane oraz stalowe, są w logistyce podstawowym narzędziem. Narzędzie to pozwala na standaryzowanie innych większych elementów transportowych oraz maszyn transportu bliskiego.

Europalety plastikowe czy drewniane

Europalety z tworzywa oraz drewniane dominują rynek, choć najpowszechniejszym rozwiązaniem jest paleta drewniana. Paleta z tworzywa sztucznego nie jest co prawda nowinką, ale wiele osób zastanawia się nad ekologią takiego rozwiązania. Wszak plastik jest obecnie na cenzurowanym. Ekonomia produkcji palet z plastiku niekoniecznie na pierwszy rzut oka wykazują plusy korzystania z europalet z tworzyw sztucznych.

Jeśli chcemy jednoznacznie rozsądzić, który rodzaj palet jest lepszy, musimy dane, jakimi do tego osądzenia wykorzystujemy, interpretując je pod kątem specyfiki procesów logistycznych oraz ekologii rozwiązania. Ostatni element, również powinien uwzględniać kilka czynników, nie tylko sam rodzaj materiału.

Palety z tworzyw a dbanie o środowisko naturalne

Z plastikiem obecnie staramy się walczyć w niemal każdym aspekcie naszego życia. Jak jednak wiadomo, walka na całego bez chili zastanowienia, często pozwala popełnić wiele błędów. Plastik w logistyce jak się bowiem okazuje, nie musi być samym złem. Ma również dobre strony.

Należy wspomnieć od razu, że walka z plastikiem koncentruje się głównie na walce z plastikiem jednorazowym. Gatunki plastiku jednorazowego to w zdecydowanej większości gatunki słabej jakości, które długo się rozkładają i z łatwością przenikają do środowiska. W przypadku palet o jednorazowości nie może być mowy, a materiały, jakie są wykorzystywane do produkcji, są wysokiej jakości.

Ogólnie, kiedy prowadzimy rozważania nad ekologią rozwiązań, nie możemy uwzględniać tylko i wyłącznie procesu wytwarzania produktu. Musimy brać pod uwagę cały cykl życia produktu. W przypadku palet plastikowych producenci oceniają przeważnie, że paleta jest w stanie posłużyć nawet do 15 lat użytkowania. Palety drewniane niestety nie mogą pochwalić się tak długim czasem życia. Tylko ten argument sprawia, że palety z tworzywa sztucznego pod kątem energii potrzebnej na ich wytworzenie są optymalnym rozwiązaniem. Dodatkowo zdecydowanie niższa waga palet, sprawia, że palety z tworzywa sztucznego sprzyjają bardziej efektywnemu wykorzystaniu przestrzeni ładunkowej.