Wyposażenie dodatkowe do zbiorników IBC
Kontener IBC to specjalny rodzaj paletopojemnika, który służy do przechowywania cieczy. Ułatwia on też jej transport, co wpływa pozytywnie na popularność tych zbiorników. Trzeba jednak wiedzieć, że opracowano specjalne rozwiązania, które umożliwiają jeszcze wygodniejsze korzystanie ze zbiorników. Co to jest? Co warto dokupić do zbiorników?
Dopasowany adapter
Zbiornik IBC zwykle jest sprzedawany bez kranika, który umożliwiłby podłączenie węża bezpośrednio do niego. To oznacza konieczność szukania innych rozwiązań, które ułatwią pobieranie cieczy ze zbiornika. Wśród nich z pewnością najłatwiejszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na specjalny adapter, który można podłączyć do wylotu zbiornika. Z drugiej jego strony podłącza się wąż produkcyjny lub ogrodowy. Szczelność instalacji kontroluje zawór kulkowy, który jest zwalniany tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Dzięki temu użytkownik ma pełną kontrolę nad tym, ile cieczy zostanie wypuszczone i w każdej chwili może zamknąć odpływ albo też zmienić ciśnienie przepływu. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku gdy woda ze zbiornika jest wykorzystywana do podlewania ogrodu. Koniecznie trzeba wiedzieć o możliwości skorzystania z gotowych i pewnych rozwiązań, które ułatwiają codzienną pracę.
Plandeki i przykrycia
Kontener IBC może być wykorzystywany także do przechowywania cieczy, które powinny być chronione przed dopływem światła słonecznego. Może ono powodować szybsze starzenie się cieczy albo wzmagać zachodzące wewnątrz niej reakcje. Nie zawsze jednak jest możliwość, by Paletopojemnik przechowywać w zacienionym miejscu. Z tego powodu doskonałym rozwiązaniem może być użycie dedykowanej plandeki. Ma ona odpowiednie rozmiary do tego, by szczelnie zakryć cały zbiornik IBC. Dzięki temu nie przesuwa się z niego i jest bardzo niewielkie ryzyko, że zerwie ją wiatr. Taka osłona zwykle jest wykonana z ciemnego tworzywa, które skutecznie odizolowuje światło słonecznie. Warto też podkreślić, że przed słońcem powinno się chronić pojemniki, w których przechowuje się nawet zwykłą wodę. Dostęp do światła może spowodować szybki rozkwit glonów, a wraz z nimi bakterii, które sprawią, że wodę ciężko będzie wykorzystać w planowany wcześniej sposób.