Ciąża i poród to niewątpliwie jedne z najważniejszych okresów w życiu każdej kobiety. Kobieta, która zaszła w ciążę marzy o urodzeniu zdrowego, szczęśliwego dziecka. Aby mieć pewność, że płód rozwija się poprawnie, warto wykonać badania prenatalne katowice. Dzięki nim możliwe jest wczesne wykrycie wad rozwojowych i podjęcie odpowiednich kroków, które mają na celu między innymi odpowiednie przygotowanie porodu. Czy każda kobieta powinna poddać się badaniom prenatalnym? Zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią wpisu.

Badania prenatalne Katowice – podział

Badania prenatalne można podzielić na inwazyjne i nieinwazyjne. W pierwszej kolejności zawsze wykonuje się badanie nieinwazyjne, gdyż nie narusza ono środowiska płodu. Obejmują one:

– badania ultrasonograficzne (czyli USG) między 11 a 13+6 tygodniem ciąży,
– badania biochemiczne pierwszego trymestru ciąży,
– badania biochemiczne drugiego trymestru ciąży.

W sytuacji, gdy badania nieinwazyjne nie wykażą nieprawidłowości w rozwoju płodu, nie ma konieczności wykonywania badań inwazyjnych. Te najczęściej wykonuje się po zauważeniu nieprawidłowości w rozwoju płodu w badaniach nieinwazyjnych.

Badania prenatalne cena

Badania prenatalne są finansowane przez NFZ, jeśli istnieje chociaż jeden z czynników ryzyka wystąpienia nieprawidłowości rozwoju płodu. W innych sytuacjach za badania prenatalne trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Badania prenatalne koszt waha się pomiędzy 250 a 2500 zł. Cena zależy od zakresu badań oraz od metody, którą badanie jest wykonywane.

Badanie USG kosztuje od 150 do 300 zł w każdym trymestrze ciąży. Za test podwójny należy zapłacić od 250 do 300 zł, a za skomplikowane badania DNA płodu nawet 2500 zł.

Czy warto wykonywać badania prenatalne na własną rękę?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – absolutnie nie. Dotyczy to w szczególności badań inwazyjnych, ponieważ naruszają one środowisko płodu. Każde badania prenatalne powinny być zlecane przez lekarza prowadzącego ciążę. Nie powinno się wykonywać nawet badań bezinwazyjnych bez konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Badania prenatalne koszt – chociaż może wydawać się wysoki, warto ponieść taki wydatek, szczególnie jeśli jest się w grupie podwyższonego ryzyka. Pozwala to przedsięwziąć odpowiednie kroki, jeśli byłoby coś nie w porządku z nienarodzonym jeszcze dzieckiem.

Na podstawie:

http://www.medonet.pl/zdrowie,badanie-prenatalne—wskazania–przebieg–cena,artykul,1727424.html