Co można jeść na diecie niskokalorycznej?

dieta niskokaloryczna

Dieta niskokaloryczna wcale nie musi oznaczać niedoboru składników odżywczych. Przeciwnie, należy skomponować ją w taki sposób, aby dostarczała ona organizmowi niezbędnych składników odżywczych dla prawidłowego funkcjonowania. W naszym dietetycznym menu nie może więc zabraknąć produktów białkowych, węglowodanów i zdrowych tłuszczów. Podpowiadamy w czym je znaleźć!

Dieta niskokaloryczna – białko to podstawa!

Białka stanowią podstawę niskokalorycznych diet. Źródłem białka są produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Do pierwszej grupy zalicza się chude mięso i ryby, mleko i nabiał a także jajka.

Białko pochodzenia roślinnego znajduje się zaś przede wszystkim w roślinach strączkowych – fasoli, soi, soczewicy czy cieciorce.

Niezbędne tłuszcze

Chociaż słowo tłuszcz zupełnie nie kojarzy się z jakąkolwiek dietą, to w rzeczywistości jest on częścią planu odchudzania opartego na zmniejszonej ilości przyjmowanych kalorii. Ale warto pamiętać, że w niskokalorycznej diecie, podobnie jak w zdrowym odżywianiu warto sięgać po zdrowe tłuszcze.

Zdrowe, czyli jakie? Najlepiej roślinne – takie jak oliwa z oliwek, olej z pestek winogron czy olej lniany. Warto spożywać je w postaci surowej, na przykład jako dressing do sałatek. Zdrowy tłuszcz znajduje się także w rybach morskich (śledź, łosoś, makrela) w mięsie i nabiale.

Węglowodany na diecie niskokalorycznej

Węglowodany to paliwo, które jest niezbędne naszemu organizmowi do pracy. Podobnie jednak jak tłuszcze, powinny być one spożywane mądrze. I tak najlepiej sięgać po węglowodany w postaci produktów z mąki z pełnego przemiału, płatki owsiane czy otręby. Razowe pieczywo czy bezcukrowe musli nie tylko uzupełnią poziom węglowodanów, ale przy okazji dostarczą cennego błonnika, który dodatkowo podkręci przemianę materii.

Mówiąc o węglowodanach warto wspomnieć także o cukrach. I tu niestety pojawia się zła wiadomość dla łasuchów – dieta niskokaloryczna to nie jest odpowiedni czas na podjadanie szarlotki czy pączków. Niezdrowy cukier zastąpią pyszne warzywne sałatki, chude mięso czy pełnowartościowe kasze. A ochotę na słodycze warto zaspokoić zjedzeniem jabłka czy garści bakalii. Nasze wyrzeczenia nie pójdą na marne, już wkrótce będziemy cieszyć się szczupła sylwetką i dobrym zdrowiem!

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra