Dlaczego lekarze najczęściej wybierają wzierniki ginekologiczne jednorazowe?

Wiele kobiet nie przepada za wizytami w gabinecie ginekologicznym. Jedną z przyczyną może być dyskomfort związany z badaniem pochwy za pomocą wziernika. Przyjrzyjmy się dziś bliżej temu narzędziu, by rozwiać wątpliwości co do konieczności i bezpieczeństwa jego użytkowania.

Do czego służy i jak wygląda wziernik ginekologiczny?

Pierwsze wzierniki dopochwowe znane w obecnym kształcie, były używane już w połowie dziewiętnastego wieku, a więc sprzęt ten ma za sobą już kilka ładnych lat historii, chociaż sam mechanizm nie zmienił się mimo upływu takiej ilości czasu. Dziś wziernik jest jednym z podstawowych narzędzi stosowanych w gabinetach ginekologicznych i służy do badania ścian pochwy oraz szyjki macicy. Wziernik ginekologiczny składa się z dwóch zaokrąglonych, a więc przystosowanych do delikatnej kobiecej anatomii, ramion nazywanych też łyżkami, które połączone są za pomocą zawleczki. Rzadziej używa się wzierników składających się z dwóch osobnych części.

Jak wygląda badanie wziernikiem dopochwowym?

Dla większości kobiet badanie wziernikiem jest co najmniej nieprzyjemne- może wiązać się z dyskomfortem, a źle wykonane, nawet z bólem. Jak jednak już wiemy, jest ono niezbędne w profilaktyce i wykrywaniu wielu groźnych chorób żeńskiego układu rozrodczego.Co do zasady badanie przeprowadza się na fotelu ginekologicznym, na którym pacjentka rozebrana od pasa w dół, leży z rozszerzonymi nogami, położonymi na wspornikach. Ginekolog najpierw zakłada jednorazowe rękawiczki, a następnie rozchyla wargi sromowe, by wprowadzić wziernik, co pozwala mu dokładnie przyjrzeć się ścianom pochwy i szyjce macicy. Następnie narzędzie jest delikatnie wyjmowane i wyrzucane do kosza lub sterylizowane.

Wzierniki ginekologiczne jednorazowe- higiena i bezpieczeństwo dla każdej pacjentki!

Współczesne gabinety ginekologiczne wyposażone są raczej w Wzierniki ginekologiczne jednorazowe, wykonane z przebadanego i bezpiecznego dla zdrowia plastiku. Każde z narzędzi jest sterylne i umieszczone w osobnym opakowaniu, co pozwala zachować maksymalne bezpieczeństwo i higienę, a co za tym idzie również poczucie komfortu u badanych pań.Wzierniki dopochwowe jednorazowe nie są sprzętem kosztownym, a przy tym pozwalają na zaoszczędzenie sporej ilości czasu i zachodu przy sterylizacji, która jest konieczna przy narzędziach wielorazowego użytku. Plastik jest też materiałem o wiele bardziej przyjaznym podczas badania niż zimna stal, która u większości kobiet powodowała duży dyskomfort.