Długoterminowa trwałość nić chirurgicznej – jak długo musisz czekać?
Kiedy wykonuje się zabieg chirurgiczny, nie ważne czy jest to zabieg małoinwazyjny czy zabieg całkowitego usunięcia tkanek, stosuje się nici chirurgiczne do zamknięcia ran. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, po jakim czasie nici chirurgiczne ulegają rozpuszczeniu? I dlaczego jest to ważna kwestia?
Dobierając odpowiednią niteczkę – rodzaje nici chirurgicznych
Chirurgia nie byłaby możliwa bez odpowiednich rodzajów nici. Niteczki stosowane w chirurgii są tworzone z włókien sztucznych lub naturalnych i są przeznaczone do szycia tkanek, łączenia rany lub mocowania szwów. Przy wyborze właściwej nici trzeba dokładnie przeanalizować rodzaj zastosowania i zakres procedury.
Istnieją trzy rodzaje nici chirurgicznych, każdy wykonany z innego materiału: poliester, polietylen i poliglikol. Poliester jest odporny na działanie wody i wytrzymały. Wykorzystywany jest do szycia odzieży medycznej i mocowania szwów. Polietylen jest elastyczny i wytrzymały. Może być stosowany do szycia rany, ponieważ jest w stanie skurczyć się i zapobiec rozszczepieniu. Poliglicol jest odporny na odkształcenia i wytrzymały, dlatego jest zwykle wykorzystywany do mocowania szwów.
Szybko, zanim się zorientujesz – jak długo rozpuszcza się nić chirurgiczna?
Niektóre z najtrudniejszych zadań w operacji chirurgicznej to nie tylko zachowanie precyzji i zastosowanie się do procedur, ale również wybranie odpowiedniej nici. W przypadku nici chirurgicznej czas jej rozpuszczenia jest bardzo ważny. Chodzi o to, żeby nić była wystarczająco mocna, aby ściągnąć brzegi rany, ale nie zbyt mocna, żeby nie powodować podrażnień skóry.
Nić chirurgiczna jest wykonana z polietylenu, który jest materiałem rozpuszczalnym w wodzie. Przy optymalnych warunkach i bez przeszkód, nić chirurgiczna rozpuści się w ciągu 4 do 6 tygodni po założeniu. Spowolnienie procesu może nastąpić, gdy istnieje zagrożenie infekcją lub występują przeszkody, którym trzeba stawić czoła. W takich przypadkach proces rozpuszczania może trwać nawet do 8 tygodni, a nawet do 3 miesięcy.